Rapid, FC Vaslui şi Petrolul, în sferturile Cupei României

Rapid, FC Vaslui şi Petrolul Ploieşti s-au calificat, joi, în sferturile Cupei României Timişoreana.

27 oct. 2011, 16:52

Rapid s-a calificat la pas în sferturile Cupei României, după 5-0 cu CS Otopeni, în optimi. La pauză, giuleştenii aveau deja 2-0, după golurile lui Ştefan Grigorie (32) şi Cassio (37). În partea a doua, Rapid a mai punctat prin Burcă (55), aflat la primul gol în tricoul vişiniu, Deac (68) şi Gângioveanu (89), ultimii doi reuşind două „bijuterii” de goluri.

Petrolul Ploieşti s-a calificat pe tabloul celor mai bune opt echipe din Cupa României după ce a câştigat derby-ul local cu Astra Ploieşti, din optimile competiţiei. Victoria petroliştilor a fost una la limită, 1-0, golul fiind marcat de Buhuşi (21).

FC Vaslui, în schimb, a făcut scor cu Dunărea Galaţi, formaţie din Liga a II-a. 4-1 este scorul cu care echipa antrenată de Viorel Hizo a reuşit să se impună, asta după ce s-a văzut, însă, condusă. Dunărea Galaţi a deschis scorul prin Chelaru (17), iar apoi FC Vaslui a punctat prin Weseley (38), Neagu (54) şi Adailton (56, 70).

La această oră Steaua joacă împotriva celor de la Poli Timişoara, în derby-ul optimilor.

Marţi şi miercuri au mai obţinut calificarea în sferturi Gaz Metan Mediaş, Oţelul Galaţi, Pandurii Târgu Jiu şi Dinamo.