Femeile saudite vor putea să conducă maşini de drumurile publice începând din 24 iunie

Femeile saudite vor putea să conducă automobile pe drumurile publice din această ţară începând din 24 iunie, potrivit unui comunicat dat publicităţii luni de guvernul de la Riad, citat de Agerpres.
Romania TV
08 mai 2018, 10:38
Femeile saudite vor putea să conducă maşini de drumurile publice începând din 24 iunie

„Toate condiţiile au fost întrunite pentru ca femeile să înceapă să conducă automobile”, a declarat generalul Mohammed al-Bassami, directorul Departamentului pentru Circulaţie, ce face parte din Ministerul de Interne.

Decretul regal care le autorizează pe femeile saudite să conducă automobile va fi pus în aplicare pe 24 iunie, a precizat el.

Femeile cu vârste de peste 18 ani vor avea dreptul de a susţine examenul pentru obţinerea permisului de conducere, a precizat generalul Bassami.

Şcoli auto pentru femei au fost înfiinţate în cinci mari oraşe din Arabia Saudită. Femeile saudite care deţin permise de conducere eliberate în străinătate vor putea să le schimbe cu documente similare saudite.

Regele Salman bin Abdulaziz al Saud a decis în septembrie 2017 să anuleze interdicţia femeilor saudite de a conduce automobilul, în cadrul unei noi politici oficiale, promovată de tânărul prinţ moştenitor Mohammad bin Salman.

Arabia Saudită, singura ţară din lume care interzicea femeilor să conducă automobile, s-a angajat într-o serie de reforme ce vizează o mai mare participare a femeilor în viaţa economică şi socială a acestui regat musulman ultraconservator.

Femeile saudite pot de acum înainte să îşi deschidă firme proprii şi să asiste la meciuri de fotbal şi la concerte. Cinematografele vor fi redeschise în această ţară după o pauză de 35 de ani, iar proiectele din domeniul industriei de divertisment s-au înmulţit.

În pofida acestor progrese, femeile saudite rămân supuse unui sistem de tutelă masculină. Astfel, ele au nevoie de acordul unui bărbat din familiile lor pentru a călători, pentru a-şi continua studiile şi pentru a exercita anumite meserii.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Filmul lunii aprilie propus de MM Stoica: “Are o super distribuție”
Capital.ro
Vor primi buletin electronic cu cip. Decizia statului român pentru moldoveni: Regret enorm că am ajuns aici
Playtech.ro
Ce să adaugi în varul pentru copaci pentru un efect dublu. Protejează pomii și nici nu se curăță după ploi
Adevarul
„Oricum mă duc, hai să mor în ale mele, să fiu măreț!”. Dialog cutremurător cu Mircea Lucescu, înainte ca tehnicianul să intre în comă
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, reacție nervoasă în studioul Digi Sport: ”Să vină el și să vă facă emisiunile și întrebările!”
MediaFlux
Biserica din Ierusalim va fi închisă de Paște pentru credincioși. Anunț important!
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj