Fiolele injectabile pentru bolnavii de cancer, foarte greu de găsit

Criza medicamentelor continuă. După ce pastilele pentru bolnavii de cancer sau cu probleme reumatologice au dispărut cu desăvârşire de pe piaţă, acum şi fiolele injectabile sunt greu de găsit. Oamenii caută din farmacie în farmacie un tratament care le-ar face viaţa mai uşoară.
Romania TV
30 mai 2012, 20:37
Fiolele injectabile pentru bolnavii de cancer, foarte greu de găsit

Iuliana Mocanu din Mangalia a descoperit, în urmă cu trei ani, că fiul său, care abia sărbătorise majoratul, este bolnav de leucemie. De atunci, pentru familia Mocanu a început coşmarul tratamentelor interminabile. „Tot tratamentul îl avem de la Casa de Asigurări, deci totul este gratuit dar, în farmacii nu se găsesc”, a spus Iuliana. Astfel, femeia a fost nevoită să caute medicamentele în străinătate.

Farmaciile au rămas, de câteva săptămâni, fără metotrexatul sub formă de soluţie injectabilă. „A dispărut fiola şi au apărut seringile preumplute, iar sub această formă avem lipsuri în aprovizionare. În acest moment avem foarte puţin şi încercăm să îl aducem”, a spus farmacista Beatrice Hustiu.

Ministerul Sănătăţii promite că până săptămâna viitoare vor ajunge în farmacii 35.000 de cutii cu metotrexat.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
Dinamovistul Mihai Bendeac savurează din plin înfrângerea FCSB-ului cu Auda! Cum l-a ironizat pe Gigi Becali
Capital.ro
Banii pe care proprietarii nu trebuie să îi plătească la bloc în acest caz. Costurile de la întreținere care nu se datorează
Playtech.ro
Unde este mai sigur să-ți ții economiile? Românii au două favorite clare, aşa încearcă să nu piardă bani din cauza inflației
Adevarul
Povestea mamei care și-a schimbat cariera învățând cot la cot cu copiii. „Am fost cofetar până la 43 de ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
A aflat despre plecarea lui Borza și a izbucnit: ”Rapid minte că aduce și vinde de foame de bani! Ce rușine de administrație”
MediaFlux
Statul acordă câte 1.000 de lei lunar, sprijin pentru tineri. Guvernul a aprobat o primă de angajare
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România