Fiu de parlamentar, CONDAMNAT la 27 de ani de închisoare pentru atacuri cibernetice

Fiul unui parlamentar rus a fost condamnat de un tribunal federal american la 27 de ani de închisoare pentru că ar fi efectuate atacuri cibernetice care au cauzate pagube de 169 de milioane de dolari unor companii din Statele Unite, seninţa fiind criticată de Moscova, relatează Reuters.
Iulian Tudor
22 apr. 2017, 13:39
Fiu de parlamentar, CONDAMNAT la 27 de ani de închisoare pentru atacuri cibernetice

Roman Seleznev, în vârstă de 32 de ani, a fost găsit vinovat de un tribunal din Seattle pentru că ar fi efectuat atacuri cibernetice cu scopul obţinerii date ale cardurilor de credit, cauzând pagube de 169 de milioane de dolari unor companii americane.

Ambasada rusă de la Washington a comunicat că Rusia va continua să conteste modul în care acesta a fost reţinut în Maldive în anul 2014, afirmând că arestarea acestuia ar fi „ilegală”, potrivit Mediafax.

Citeşte şi Situaţie aberantă în Codul Penal: Hacker condamnat la 25 de ani de închisoare, iar un interlop periculos a primit doar trei ani

Roman Seleznev este fiul lui Valerii Seleznev, membru al Parlamentului rus.

Într-un document dat publicităţii de avocatul lui Seleznev, condamnatul afirmă că sentinţa dură este modul în care autorităţile din Statele Unite trimit un mesaj preşedintelui Rusiei, Vladimir Putin.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Legenda Universității Craiova a dat de pământ cu Rapid după 2-2 în Bănie: „Cei mai slabi! Cel mai bun jucător al lor? Arbitrul!”. Video
Capital.ro
Ruptura dintre Iliescu și Ceaușescu. Momentul uluitor petrecut în fața mulțimii: L-a înfuriat foarte tare pe Ceaușescu
Playtech.ro
Cât costă curățarea și verificarea coșului de fum în 2025. Prețuri actualizate și ce servicii sunt incluse
Adevarul
De ce suntem percepuți ca fiind mai atractivi atunci când mâncăm usturoi? Ce alimente produc cele mai puțin sexy mirosuri
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Anunț de la poliție pentru toți românii! Ți se anulează certificatul de naștere sau de căsătorie
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai