Statul român îi va plăti 3.000 euro fiului fostului şef al CJ Cluj Horea Uioreanu, după o plângere la CEDO

Statul român îi va plăti lui Alexandru Uioreanu, condamnat cu suspendare pentru trafic de droguri, suma de 3.000 de euro drept despăgubire pentru condiţiile proaste din timpul arestului preventiv, fiul fostului preşedinte al CJ Cluj Horea Uioreanu făcând plângere la CEDO pentru încălcarea drepturilor.
Iulian Tudor
02 mai 2015, 18:50
Statul român îi va plăti 3.000 euro fiului fostului şef al CJ Cluj Horea Uioreanu, după o plângere la CEDO

Curtea Europeană a Drepturilor Omului i-a dat câștig de cauză lui Alexandru Uioreanu, care a denunțat condițiile precare de detenție din România. Fiul fostului șef al CJ Cluj Horea Uioreanu s-a plând de experiențele trăite în a doua perioadă de detenție (25 iulie-13 septembrie) din cadrul dosarului de trafic de droguri în care a fost judecat, relatează Clujust.ro.

Citeşte şi: Fostul preşedinte al CJ Cluj Horea Uioreanu, pus sub control judiciar. Decizia e definitivă

Acesta susține că cea mai neplăcută perioadă din detenția sa a fost transferul de la Cluj la București, când s-a judecat recursul împotriva măsurii arestării preventive.

Drumul a înclus o noapte dormită la Penitenciarul Aiud, unde Alexandru a avut parte de peripeții nedorite.

„M-au amenințat niște țigani cu lama. Mi-au furat gelul de duș și ce mai aveam. Drumul a durat două ore până la Aiud, unde se stătea o noapte, iar apoi până la București alte 14 ore, căci duba oprea pe la fiecare penitenciar.  Tot drumul dus-întors a fost un fel Auschwitz.

Demersul la CEDO nu l-am făcut pentru bani, ci am făcut-o ca să iasă dreptatea la iveală, aducă în ce condiții stau deținuții”,  a declarat tânărul. Acesta este acum student la Facultatea de Drept a Universității Babeș-Bolyai”, a declarat tânărul pentru sursa citată.

În urma plângerii făcute la CEDO, Guvernul României a recunoscut faptul că lui Alexandru i-au fost încălcate drepturile și s-a angajat la plata unor despăgubiri în valoare de 3000 de euro. Practic, Curtea de la Strasbourg a luat act de această înțelegere amiabilă.

Citeşte şi: LOVITURĂ pentru Horea Uioreanu. Fiul preşedintelui CJ Cluj, condamnat definitiv

Alexandru Uioreanu a fost condamnat la 8 luni de închisoare cu suspendare în dosarul respectiv.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
"Regele TikTok-ului", dezbrăcat în plină stradă! Alin Borcan a purtat doar o pereche de bikini
Fanatik.ro
„Trăia dintr-un salariu de mizerie!”. Nadia Comăneci, „forțată” de regimul comunist să fugă în America înainte de Revoluție
Capital.ro
Atenție pentru proprietarii de apartamente! Reguli la întreținere 2026. Românii care stau la bloc trebuie să verifice
Playtech.ro
Cum verifici dacă ai bani nerevendicați de la stat. Sumele pe care mulți români uită să le ceară
Adevarul
Pensie record: o femeie care a lucrat 61 de ani primește 9.700 euro pe lună
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marin Andrei, fostul portar care a scris istorie pentru Steaua, Dinamo și Rapid!
iamsport.ro
Antrenorul-teroare din Superliga. Golgheterul l-a sunat pe patron: ”Mi-e frică. Decât să scap singur cu portarul, mai bine nu mai joc”
MediaFlux
ANAF extinde controalele. Fiscul verifică toate tranzacțiile unei categorii de români
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi