Florian Bodog, ministrul Sănătăţii: Vaccinul hexavalent va fi disponibil din aprilie

Ministrul Sănătăţii, Florian Bodog, a anunţat în cadrul unei conferinţe de presă că vaccinul hexavalent pentru bebeluşi va fi disponibil la sfârşitul lunii martie, începutul lunii aprilie, când medicii de familie vor primi dozele.
Iulian Tudor
21 mart. 2017, 10:53
Florian Bodog, ministrul Sănătăţii: Vaccinul hexavalent va fi disponibil din aprilie

Ministrul Sănătăţii, Florian Bodog, a anunţat în cadrul unei conferinţe de presă că vaccinul hexavalent pentru bebeluşi va fi disponibil la sfârşitul lunii martie, începutul lunii aprilie, când medicii de familie vor primi dozele.

De asemenea, pentru categoria de medicamente oncologice care lipsesc din România ministrul va aproba preţuri maximale, după ce, săptămâna trecută acesta a semnat un ordin de ministru prin care stabilea preţuri maximale pentru 1.323 de produse.

„Pentru o parte dintre medicamentele oncologice s-au aprobat deja preţurile prin procedura de nevoi speciale, unele sunt aduse de Unifarm, pentru o altă parte dintre ele urmează să se semneze preţuri săptămâna aceasta sau săptămâna viitoare”, a spus Florian Bodog.

Bodog: Legea vaccinării, în dezbare publică săptămâna viitoare. Vaccinul pentru hepatita B nu mai există pe stoc

DailyBusiness
Cinci membri ai echipajului, salvați, după ce un elicopter și un avion de vânătoare ale Marinei SUA s-au prăbușit în Marea Chinei de Sud
Spynews
Halloween 2025: Idei de costume, decorațiuni și cum să organizezi o astfel de petrecere acasă
Fanatik.ro
Ororile comise de ”Dr. Devil” în numele Rusiei. Ce le făcea prizonierilor ucraineni medicul sancționat de UE
Capital.ro
Se schimbă legea pentru românii cu credit de nevoi personale. Cum vor putea renunța la împrumut. Sunt reguli UE
Playtech.ro
Câte puncte îți trebuie pentru o pensie decentă. Exemplu de calcul pentru 2.500 și 4.000 lei
Adevarul
Război de distrugere: Putin nu mai vrea să cucerească Ucraina, ci să o ruineze
wowbiz.ro
AVEM PRIMA REACȚIE a lui Irinel Columbeanu după ce Monica Gabor s-a întors în România: „Nici nu m-a...”
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, irezistibilă în noua reclamă! S-a încins atmosfera când a apărut în costum de baie
kanald.ro
Doi dintre bărbații care au murit în Munții Făgăraș erau polițiști. Niciunul nu era echipat corespunzător pentru drumențiile montane
Cancan.ro
Ce a făcut mulțimea când Principesa Margareta și Principele Radu au ajuns la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului
iamsport.ro
Uluitor! ”Singurul reproș” al lui Prunea pentru Gâlcă după victoria clară a Rapidului: ”De ce nu?”
MediaFlux
Bani în plus la pensie. Aproape un milion de vârstnici sunt beneficiari
stirilekanald.ro
Câtă durere! Alina a murit în urma unei crize de astm bronșic. Tânăra de 30 de ani era mama unei fetițe de 7 ani: „Oamenii ca ea nu se uită ușor”
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara