Florin Cîţu: „Angajaţii din învăţământ, sănătate, MAI sau MApN trebuie toţi testaţi sau vaccinaţi”

Premierul Florin Cîţu a vizitat sâmbătă dimineaţă centrul de vaccinare de la Colegiul Tehnic “Gheorghe Asachi” din Botoșani, prilej cu care a făcut şi o declaraţie de presă, acesta afirmând că toţi angajaţii din sistemul public trebuie vaccinaţi sau testaţi în mod regulat.
Filip Stan
28 aug. 2021, 10:55
Florin Cîţu:

Florin Cîţu a fost întrebat, cu prilejul vizitei la centru de vaccinare de la Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” din Botoşani, ce se va întâmpla cu personalul medical nevaccinat, iar premierul a extins răspunsul la majoritatea angajaţilor din sistemul public.

“Cred că nu doar personalul medical, dar şi personalul din învăţământ şi personalul din MAI, MApN, angajaţii care lucrează pentru Guvern ar trebui ca toţi să fie vaccinaţi sau să fie testaţi. Este varianta pe care eu o voi propune, voi vedea în funcţie de discuţiile cu specialiştii care o să fie varianta aprobată, vom discuta şi în coaliţie. Dar eu cred că acolo unde intrăm în contact cu cetăţenii, trebuie să fim responsabili”, a declarat Florin Cîţu.

În cadrul vizitei la Botoşani, Cîțu va avea o întâlnire cu directorii spitalelor din județ, la Centrul de vaccinare de la Colegiul ”Gheorghe Asachi”, după care va merge la Stațiunea Popăuți pentru a-și prezenta moțiunea cu care candidează pentru funcția de președinte al PNL. Vizita sa în județ are loc la două zile după cea a lui Ludovic Orban.

Citeşte şi: Raed Arafat: „Varianta Delta are un efect mult mai mare asupra copiilor, pot ajunge spitalizaţi sau chiar la Terapie Intensivă”

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mihaela Borcea, în doliu! A murit tatăl ei: "S-a oprit o parte din lumea mea…”
Fanatik.ro
De necrezut! Câţi români s-au uitat la TV la finala de aur a lui David Popovici! Comparaţia cu cel mai slab meci din SuperLiga e şocantă. Exclusiv
Capital.ro
Ministerul Energiei anunță că sistemul energetic rămâne stabil după oprirea reactorului 2 de la Cernavodă. Nu există riscuri pentru alimentarea cu energie electrică la nivel național
Playtech.ro
Reorganizare în instituțiile statului. Ce bugetari pot rămâne fără post și ce funcții dispar din 2027
Adevarul
Trei dintre cele mai înfricoșătoare eclipse solare din istorie. Haosul care a izbucnit după întunecarea cerului și fenomenul care a oprit un război
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un oraş din România va rămâne 24 de ore fără apă! Seceta aduce o nouă situație de criză
iamsport.ro
Scandalos: Becali nu e singurul! Fostul campion al României a numit alți 4 finanțatori din SuperLiga care se bagă peste antrenor: ”Știu 100%! Nu era așa înainte”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind noul Guvern! Sorin Grindeanu a confirmat
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat