Florin Cîţu: „Vrem să ţinem economia deschisă. USR-PLUS se alătură celor de la PSD”

Acuzat că a refăcut USL, după ce PSD i-a dat o mână de ajutor la amânarea moţiunii de cenzură, premierul Cîţu îi acuză pe cei de la USR-PLUS că se apropie de social-democraţi.
Filip Stan
23 sept. 2021, 21:37
Florin Cîţu:

Premierul României, Florin Cîţu, respinge criticile venite din partea celor de la USR-PLUS, care susțin că Guvernul a modificat incidența pentru a putea fi organizat sâmbătă congresul PNL. Cîțu este de părere că prin astfel de declarații cei de la USR-PLUS se apropie tot mai mult de PSD. „Nu. E greșit total. Carantina de noapte l-am auzit și pe primarul Timișoarei că e bine ce am făcut. Și e normal. Dacă e vaccinat omul nu ar trebui să-i restricționăm circulația. Congresul nu se va ține noaptea. De la 4  la 6 la mie am făcut-o pentru agenții economici. După 4 era să se închidă la ora 18, ceea ce nu sunt de acord.

Florin Cîţu, despre vaccinarea obligatorie: „Va fi introdusă zilele astea. Vom vedea dacă USR se va rupe de AUR şi va merge pe această variantă”
Eu am menționat că vreau să țin economia deschisă. E clar că nu înțeleg cei care critică. Dacă asta e interpretarea… Dacă cei de la USR spun asta (n.r.: că a fost modificată incidența pentru a putea realiza congresul PNL) e clar că se alătură cu cei de la PSD. Acum cei de la SUR ne spun că vor să închidă magazinele la ora 18, vor să fie închise… Îmi e foarte clar că USR e aproape de PSD! Mi se pare o nebunie să vrei să închizi magaziele la 18.

Dar, vedeți cum se formează această alianță USR-PSD?”, a spus Florin Cîţu, la Digi24.

Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) a adoptat, joi, o hotărâre prin care sunt modificate măsurile restrictive aplicate în funcţie de incidenţa cazurilor de COVID-19 din localităţi. Astfel, restricţiile de circulaţie pe timp de noapte, în week-end, şi reducerea programului de funcţionare al magazinelor se vor aplica după pragul de 6 la mia de locuitori, iar copiii până la 12 ani nu trebuie să prezinte rezultatul negativ la unui test COVID pentru a participa la unele activităţi. Totodată, persoanele vaccinate sunt exceptate de la interdicţia de deplasare în localităţile care au depăşit rata de infectare de 6 la mie, iar accesul în food-court-urile din mall va fi permis doar pentru cei vaccinaţi, testaţi sau trecuţi prin boală. Guvernul a aprobat hotărârea luată joi de CNSU. Joi seară, Hotărârea de Guvern a fost publicată în Monitorul Oficial.

Augustin Zegrean: „Restricţiile decise de guvern pentru nevaccinaţi sunt neconstituţionale. Nu pot da hotărâre cum vor ei, trebuie lege”

DailyBusiness
George Simion îi cere lui Nicușor Dan să desemneze de urgență un premier și solicită plecarea lui Ilie Bolojan de la Palatul Victoria
Spynews
Regretul Gabrielei Oțil. Ce ar fi făcut diferit în legătură cu fiul ei
Fanatik.ro
Tatăl lui Lewis Hamilton a scos la vânzare 27 de mașini de lux. Suma uriașă pe care vrea s-o obțină
Capital.ro
Lege la bloc pentru familiile cu copii mici. Obligație pentru părinți. Se notifică Asociația de Proprietari în 10 zile în acest caz
Playtech.ro
Topul școlilor cu cele mai mari medii la Evaluarea Națională 2026. Două colegii împart primul loc
Adevarul
Ieșean lăsat cu un credit de 40.000 de lei pe numele său. Escrocul a explicat cum a acționat și a primit 11 ani de închisoare
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
UPDATE Rezultate BAC 2026. Notele pentru Bacalaureat au fost afișate. 49 de elevi au promovat cu nota 10
iamsport.ro
Atac dezlănțuit: ”Dacă eram rahatul de Messi, mergeam la mormântul lui Maradona și îi puneam cele 8 Baloane de Aur ale mele acolo!”
MediaFlux
ANAF începe să verifice toate veniturile românilor. Antifrauda a primit undă verde pentru controale
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?