Florin Roman: PNL nu va părăsi coaliția, dacă PSD nu trece peste linia roșie

PNL şi PSD nu s-au înţeles încă pe calendarul alegerilor, dar Coaliţia merge mai departe cel mai probabil şi după acest an încărcat electoral.
Filip Stan
15 feb. 2024, 09:46
Florin Roman: PNL nu va părăsi coaliția, dacă PSD nu trece peste linia roșie

Într-o emisiune televizată, vicepreședintele PNL, deputatul Florin Roman a făcut mai multe precizări legate de posibila rupere a coaliției, tot mai des invocată. Cine va sparge această coaliție, va plăti probabil și costuri electorale, așa cum a plătit USR când a fugit în aplauze de la guvernare, când țara era la greu, a spus Roman. El a adăugat ca PNL nu va părăsi coaliția, ca nu se fac alegeri comasate.

“ PNL va asigura stabilitatea țării cât timp PSD nu se joacă cu liniile roșii pe care le-am impus:
– ⁠fără noi taxe și impozite
– ⁠fără naționalizarea pilonului 2 de pensii private
– ⁠scăderea taxării pe muncă
– ⁠neimpozitarea pensiilor sub 3000 lei.
– O alta linie roșie este ca nu vor introduce NICIODATĂ impozitul progresiv cu PNL la guvernare”, a concluzionat vicepreședintele liberal.

Sebastian Burduja, anunț de ultimă oră despre candidatura la Primăria Capitalei! ”Sunt convins că îi bat măr şi pe Firea şi pe Nicuşor Dan”

Premierul Marcel Ciolacu susţine că, dacă liberalii vor decide să se retragă de la guvernare, el îşi va depune mandatul de prim-ministru. ”Dacă ne supărăm că nu mai avem prim-ministru, cu toate că am avut prim-ministru timp de trei ani şi jumătate, având un scor electoral de 20 la sută, şi ni se pare normal să avem în continuare prim-ministru sau anumite decizii, cred că este o abordare greşită”, adaugă el.

Ciolacu a fost întrebat, miercuri seară, la Roma, cum vede afirmaţiile unor reprezentanţi ai PNL potrivit cărora ar fi mai bine pentru liberali să rupă coaliţia.

”Eu cred că…. Cel puţin eu şi colegii mei din PSD am arătat că prioritatea noastră e România. Cel mai bine pentru mine şi colegii mei ar fi fost să nu intrăm la guvernare şi să nu facem această coaliţie. În acest moment cred că ori am fi avut alegeri anticipate când eram în pragul unei crize sociale (…), ori PSD ar fi avut cu cinci în faţă la alegeri. Dar am hotărât, într-un moment dificil, că este bine să ne implicăm şi să nu lăsăm România să se ducă într-o direcţie total, total greşită”, a declarat el.

Gheorghe Falcă, lider PNL: „PSD ne-a cerut să le susţinem candidatul la funcția de preşedinte”

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
La mai bine de 10 ani de la divorțul de Ralf Schumacher, Cora Schumacher și-a refăcut viața și e în culmea fericirii: ”El îmi oferă pace și speranță”
Capital.ro
Șoferii care trebuie să-și schimbe permisul până pe 19 ianuarie: Va deveni inutil din punct de vedere legal
Playtech.ro
Cea mai importantă ramură dintr-un pom: la ce să fii atent când tai copacii din grădină
Adevarul
Câte kilograme sunt normale și de ce greutatea ideală nu există. Medic: „Circumferința taliei poate spune mai mult decât cântarul”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Vouchere de vacanță 2026. Noi modificări pentru angajați. Cum vor putea fi folosite
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend