FMI: Belgia a intrat deja în recesiune!

Belgia se află deja în recesiune economică şi PIB-ul său va stagna în acest an, a anunțat Fondul monetar Internațional (FMI). Fondul a atenționat că este nevoie de efortul Guvernului dar și al instituțiilor europene pentru susținerea economiei, scrie AFP, potrivit The Daily Star.
Romania TV
27 ian. 2012, 21:51
FMI: Belgia a intrat deja în recesiune!

„Perspectivele economice sunt dificile. Belgia este deja în recesiune şi estimăm că PIB-ul real al țării va stagna în anul 2012, înainte de a creşte uşor în anul 2013”, se menţionează în concluziile preliminare ale raportului anual al FMI asupra economiei belgiene.

FMI a adăugat că economia Belgiei a fost „extrem de vulnerabilă” la criza din zona euro, în parte din cauza datoriei publice mari şi a expunerii internaţionale a sectorului său financiar.

„Riscurile care pot afecta perspectivele sunt semnificative”, a declarat FMI. Deși Guvernul a dat un start bun acoperirii deficitului fiscal, „implementarea efectivă a planului este crucială”, a spus FMI.

Este nevoie de „un răspuns politic eficient şi cuprinzător, atât la nivel european, cât şi naţional”.

Agenția de evaluare financiară Fitch a retrogradat, vineri, ratingul Belgiei cu o treaptă, la „AA”. Fitch a retrogradat ratingurile a încă patru state din zona euro, cel al Italiei, Spaniei, al Sloveniei și al Ciprului.

 

 

 

DailyBusiness
Ucraina elimină limbile rusă și „moldovenească” de pe lista limbilor protejate. Româna își păstrează statutul oficial
Spynews
Cristina Cioran, însărcinată pentru a treia oară? „Poate chiar acum am o veste”. Cum este viața ei cu doi copii
Fanatik.ro
Raul Florucz a spus în limba română de ce a refuzat naționala lui Mircea Lucescu pentru Austria: „N-a fost o decizie greu de luat”
Capital.ro
România a pierdut o voce inconfundabilă. 3 ani dureroși de când marea noastră cântăreață s-a stins. A fost prima și în Top Capital Femei de Succes
Playtech.ro
Cum este corect: 'învie' sau 'înviază'? Mulți români nu-și dau seama că folosesc forma greșită
Adevarul
Ar trebui să ne îngrijoreze înmulțirea șacalilor? „Lumea are impresia că haite masive bântuie și pustiesc”
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Dispare o bancă cu zeci de mii de clienți în România. Ce se întâmplă mai departe
Prosport.ro
Tudor Băluță și-a scos la mall soția exotică: frumoasa din Republica Dominicană și-a expus naturalețea în toată splendoarea
kanald.ro
S-a aflat cine este mama ucisă pe trecerea de pietoni. Anunțul spitalului despre ce se întâmplă în aceste momente cu fetița de 2 ani
Cancan.ro
Ea e Elena, femeia ucisă pe trecerea de pietoni! Mai avea un băiețel de 10 ani acasă, care o suna continuu după ce își dăduse ultima suflare
iamsport.ro
”Nici pentru 10 milioane de euro!” Cele cinci oferte ”cu hârtiile pe masă” primite de Dan Petrescu după despărțirea de CFR Cluj
MediaFlux
Se dau banii pentru încălzirea locuințelor. Cum poți beneficia de sprijin
stirilekanald.ro
"Nu e vina medicilor, ci a soțului! Voia șase copii și uterul soției intact!” - Reacția dură a lui Nicu Ștefănuță după moartea tinerei din Constanța
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025