Ford amână producţia SUV-ului hibrid Escape până în 2021, pe fondul problemelor înregistrate în Europa

Ford a anunţat că va amâna producţia pe scară largă a modelului Escape, un SUV plug-in hibrid (PHEV), până în 2021, pe fondul problemelor înregistrate în Europa, transmite Bloomberg.
Romania TV
14 oct. 2020, 07:20
Ford amână producţia SUV-ului hibrid Escape până în 2021, pe fondul problemelor înregistrate în Europa

„Mutăm producţia pe scară largă a Escape PHEV în 2021. Primul Escape PHEV va fi vândut anul viitor”, a precizat un purtător de cuvânt al producătorului auto american.

Compania a anunţat că a rechemat la service 20.500 de vehicule Kuga PHEV în Europa şi luna trecută a suspendat vânzările acestui model, din cauza potenţialelor temeri privind bateria de înaltă tensiune care, în anumite cazuri, poate provoca o explozie.

Ford, care produce vehiculele Escape la fabrica din Louisville, Kentucky, planificase iniţial producţia în primăvara anului trecut, dar a amânat-o până în vara acestui an, după ce pandemia de coronavirus (COVID-19) a forţat compania să închidă fabricile. Kuga şi Escape au aceeaşi baterie şi motor.

Modelele plug-in hibrid fac parte din strategia Ford de a cheltui 11,5 miliarde de dolari pentru a trece la vehicule electrice. Anul acesta ar urma să fie produs în Mexic primul model electric Mustang Mach-E.

Al doilea mare producător auto din SUA, Ford, este prezent şi pe piaţa din România.

Citeşte şi: Hyundai retrage modelele electrice Kona din Coreea de Sud, din cauza posibilelor incendii produse de baterie

DailyBusiness
Incendiu la un depozit de muniție în Dâmbovița. 25 de persoane evacuate
Spynews
De la cat pornesc ofertele de Revelion 2025-2026. Prețurile nu sunt deloc mici
Fanatik.ro
Ultimele detalii despre transferul lui Lisav Naif Eissat la Dinamo. Ce lovituri mai pregătesc „câinii”. Exclusiv
Capital.ro
Cazul Caracal. Gheorghe Dincă a mărturisit. Ce le-a spus colegilor din pușcărie despre crime
Playtech.ro
Pensia minimă garantată în 2026: cât vei lua dacă ai 15, 20 sau 30 de ani de vechime
Adevarul
Tesla Cybertruck, mașina interzisă în Europa, văzută pe străzile din Craiova. Internauții au ironizat autoturismul care costă o avere
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
O tânără de doar 21 de ani, din Argeș, s-a stins în mod inexplicabil în casa iubitului său! Incredibil cum a fost descoperit trupul Florinei
iamsport.ro
Legenda lui Dinamo știe pe cine votează la alegerile pentru Primăria București: ”Un om puternic și de cuvânt”
MediaFlux
Noua fraudă care îi vizează pe cei care locuiesc la bloc! Românii pot pierde într-o secundă toți banii din casă
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români! E știrea momentului
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri