FORMULA 1: Cursă nebună în Marele Premiu al Toscanei, nouă piloţi au abandonat VIDEO

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat duminică Marele Premiu al Toscanei şi a ajuns la 90 de victorii în Formula 1, apropiindu-se la o singură lungime de recordul germanului Michael Schumacher, transmite AFP.

14 sept. 2020, 03:09

A fost haos în Marele Premiu al Toscanei. Nu mai puţin de 9 piloţi au abandonat pe parcursul cursei. Totul a început încă din primul tur când Gasly şi Verstappen au ieşit din competiţie.

A venit apoi turul al 7-lea cu un accident teribil. Patru piloţi au fost implicaţi şi au fost nevoiţi să abandoneze. Pe final de cursă, Esteban Ocon a intrat şi el în parapet.

A fost pentru prima dată din 2016 când o cursă a fost oprită în două rânduri pentru curaţarea pistei.

Cel care a profitat a fost Lewis Hamilton, aflat la al 90-lea succes din carieră într-o cursă.

Însă pilotul zilei a fost Alexander Albon. Puştiul cu origini thailandeze a obţinut primul podium din carieră la a 30-a cursă.

Evident, totul a fost haotic cu steagurile roşii. Sincer, sunt fericit să obţin podiumul. Pentru echipa care m-a sprijinit din prima zi. Este ceva ce mi-am dorit mereu şi dintr-un motiv sau altul nu reuşeam”, spune Alexander Albon, pilot Formula 1.

La cursa cu numărul 1.000 din istoria sa, Ferrari nu a obţinut mai mult decât un loc 8, prin monegascul Charles Leclerc, care a urcat pe această poziţie după ce finlandezul Kimi Raikkonen (Alfa Romeo) a fost penalizat 5 secunde. Al doilea pilot al Scuderiei, germanul Sebastian Vettel, a ocupat locul 10.