Fostul liberal Marian Vasile, după trimiterea în judecată a primarului Robu. „Are datoria morală de a se retrage o perioadă”

Marian Vasile, care și-a dat demisia recent din PNL Timiș și, implicit, din cea de consilier județean, iar apoi s-a înscris în PLUS, a comentat, pe Facebook, trimiterea în judecată pentru abuz în serviciu a primarului Robu în dosarul retrocedărilor ilegale.
Iulian Tudor
04 ian. 2020, 10:05
Fostul liberal Marian Vasile, după trimiterea în judecată a primarului Robu.

Astfel, Marian Vasile susține că Nicolae Robu ar trebui să se retragă o perioadă atât din funcția de președinte al PNL Timiș, cât și din cea de candidat la Primăria Timișoara, scrie pressalert.ro. Asta în condițiile în care premierul Ludovic Orban, liderul PNL, a făcut același lucru în urmă cu câțiva ani, când a fost inculpat.

Citeşte şi Primarul Timişoarei a fost trimis în judecată de DNA. Nicolae Robu nu este singurul inculpat. UPDATE: reacţia edilului PNL

„Anunțul DNA din 30 decembrie privind trimiterea în judecată a unor angajați ai Primăriei Timișoara pe teme de interes public, precum patrimoniul orașului și abuzul de putere, reconfirmă justețea deciziei mele de a părăsi PNL. Fac această afirmație gândindu-mă și la derapajele PNL Timiș de susținere a unor membri care nu au ce căuta în instituțiile publice și asimilatele acestora, unii dintre aceștia având inclusiv probleme cu legea. Nu mă antepronunț în acest caz aflat în instanță, dar Nicolae Robu are datoria morală de a se retrage o perioadă din viața cetății. Accentuez această conduită având în vedere criteriile de integritate ale PNL, dar mai ales exemplul dat de către actualul premier Ludovic Orban în anul 2016. Fiind inculpat, acesta se retrăgea din cursa pentru primăria capitalei și ulterior pentru alegerile parlamentare”, a afirmat Marian Vasile. Fostul liberal a mai precizat că Nicolae Robu ar trebui să aibă „bărbăția politică”, la fel ca Ludovic Orban, și să facă un pas în spate până în momentul în care va fi declarat nevinovat. „La fel cum Ludovic Orban a avut bărbăția politică de a lua o astfel de decizie acum trei ani, Nicolae Robu este dator partidului istoric din care face parte, dar și comunității locale, să se retragă atât din poziția de președinte al PNL Timiș, cât și din cea de candidat la cea mai onorabilă poziție publică din Timișoara. Ca atare, Nicolae Robu ar trebui să facă pasul înapoi și să revină doar atunci când justiția îi va declara nevinovăția. Așa ar proceda orice om politic de bună credință”, a mai adăugat Marian Vasile.

DailyBusiness
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
Spynews
Când va fi înmormântat Mario Berinde, copilul ucis în Timiș. Familia lui a făcut anunțul trist
Fanatik.ro
De ce a fost impresionat selecționerul naționalei de handbal la turneul din țările scandinave: ”Dimineața, din tot cartierul…”
Capital.ro
Doliu în lumea filmului. Frumoasa actriță a murit la doar 40 de ani. Nu se cunoaște cauza decesului
Playtech.ro
Cum scapi de gheața din curte fără să distrugi cimentul. Metode sigure
Adevarul
Autostrada cu tuneluri din vestul României, realizată pe jumătate. Câți metri au mai rămas de excavat din galerii
wowbiz.ro
Primele declarații ale mamei lui Alin, băiatul de 15 ani ucis în Timiș! Femeia îi anunțase dispariția cu doar două zile înainte de a fi găsit mort
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când și unde va fi înmormântat Mario Alin. Anunțul făcut de familia adolescentului
iamsport.ro
Uluitor! Angelo Niculescu a spus înainte să moară de ce nu a jucat Nicolae Dobrin în Mexic: ”Inadmisibil, lipsă de conștiință!”
MediaFlux
Mutarea care schimbă jocul. Ce cadou îi face Trump lui Zelenski
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day