Fostul premier al Japoniei, Shinzo  Abe, împuscat la un eveniment electoral – VIDEO cu momentul atacului

Fostul premier, Shinzo Abe, a fost împușcat în piept, la un eveniment de campanie electorală. Nu se știe cu exactitate starea acestuia, dar aparent aceasta este gravă. Acesta a fost transportat la spital în stop cardiorespirator.
Filip Stan
08 iul. 2022, 06:57
Fostul premier al Japoniei, Shinzo  Abe, împuscat la un eveniment electoral - VIDEO cu momentul atacului

UPDATE: Fostul premier japonez Shinzo Abe s-a prăbuşit după ce a fost împuşcat la un eveniment din oraşul Nara, relatează BBC.
Abe, în vârstă de 67 de ani, a fost împuşcat de două ori, iar al doilea foc de armă l-a atins în spate, făcându-l să cadă la pământ.

Reuters relatează, citând  TBS Television, că fostul premier a fost împuşcat în partea stângă a pieptului şi în gât. Potrivit postului public de televiziune NHK, Shinzo  Abe a fost împușcat din spate în piept și s-a prăbușit la jumătatea discursului său.

Martorii spun că s-ar fi auzit două împuşcături, potrivit Reuters.

Atacatorul său a fost arestat imediat, transmite BBC.  Atacatorul său, un bărbat de 41 de ani, a fost arestat sub acuzaţia de tentativă de omor, conform agenţiei Kyodo.

Fostul guvernator Yoichi Masuzoe a spus într-un tweet că Abe se află într-o stare foarte gravă, fiind în stop cardio-respirator. Kyodo News precizează că fostul premier nu era conștient când a fost dus la spital.

Vladimir Putin persiflează Occidentul. „Vor să ne învingă pe câmpul de luptă. Ce să zic? Să încerce! Rusia nu a început încă lucrurile serioase”
Abe se afla în orașul Nara pentru a ține un discurs de campanie electorală, înainte de alegerile pentru camera superioară de duminică. Incidentele cu arme de foc sunt rare în Japonia, deținerea acestora fiind strict reglementată.

Cel mai longeviv prim-ministru din istoria Japoniei, Shinzo Abe a condus țara timp de peste opt ani, demisionând din motive de sănătate în 2020. Are acum vârsta de 68 de ani.

Valul de căldură din Japonia bate toate recordurile. De 150 de ani nu a mai fost o vreme atât de caniculară

Shinzo Abe a îndeplinit două mandate ca prim-ministru, fiind cel mai longeviv premier al Japoniei, înainte de a demisiona în 2020, invocând probleme de sănătate.

Dar el a rămas o figură importantă a partidului de guvernământ, Partidul Liberal Democrat (LDP), controlând una dintre cele mai mari facţiuni ale sale, conform Reuters.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Negocieri secrete între Dinamo și Igor Surkis. „Câinii” forțează împrumutul lui Blănuță. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în televiziune. A murit un celebru actor și prezentator TV: Nu a renunțat niciodată, nu a încetat să încerce
Playtech.ro
Schimbările din sistemul medical în 2026. Tot ce trebuie să ştii despre concediile medicale şi serviciile de urgenţă
Adevarul
Impozite locale 2026. Cât plătești pentru apartamente și firme în marile orașe. În Sectorul 1 al Capitalei, impozitul aproape s-a dublat
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Românca numită ”cel mai bun jurnalist de televiziune” de Radu Banciu: ”De la ea am învățat cam 90% din ce am făcut bun!”
MediaFlux
Ce impozite și taxe trebuie plătite în 2026. Majorările au fost deja aprobate de Guvern
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend