Radu Vasile, condus pe ultimul drum. Fostul premier, înmormântat cu ONORURI MILITARE

Zeci de persoane l-au condus, vineri, pe ultimul drum, pe fostul premier Radu Vasile. Plecat dintre noi miercuri, după mai mulţi ani în care a suferit de cancer la colon, Radu Vasile a fost înmormântat cu onoruri militare, la Cimitirul Bellu Catolic.
Romania TV
05 iul. 2013, 05:32
Radu Vasile, condus pe ultimul drum. Fostul premier, înmormântat cu ONORURI MILITARE

Radu Vasile a fost înmormântat vineri, la Cimitirul Bellu Catolic, în apropierea mormântului mentorului său în politică, Corneliu Coposu. O slujbă religioasă a avut loc la capela din incinta cimitirului, la finalul acesteia fiind trase mai multe salve de armă în memoria fostului premier.

De joi, sicriul cu trupul neînsufleţit al lui Radu Vasile a fost depus la Senat, unde mai multe personalităţi din viaţa politică, între care preşedintele Traian Băsescu, preşedintele Senatului, Crin Antonescu, şi fostul şef de stat Ion Iliescu. Ei au lăudat deciziile bune pe care le-a luat acesta la finele anilor 90, într-o perioadă tulbure pentru România.

Traian Băsescu a sosit printre primii la căpătâiul lui Radu Vasile şi a avut numai cuvinte de laudă pentru fostul premier. „Pentru mine a fost un prim-ministru extraordinar de bun pentru că a lăsat libertatea fiecărui ministru să facă ceva bun, să rămână ceva de pe urma guvernului (…) El a ţinut la mine, eu la el. Ne-am respectat reciproc”, a declarat preşedintele.

Ion Iliescu, Crin Antonescu şi liderul PPDD, Dan Diaconescu, au ţinut şi ei să-şi ia rămas bun de la Radu Vasile. „Avea doar 71 de ani, avea încă potenţial şi intelectual. Durerea mare e a familiei, a soţiei…şi ea e bolnavă”, a spus fostul preşedinte Ion Iliescu.

„Eu am venit aici să aduc un omagiu lui Radu Vasile, fostul premier, un om deosebit de care mă leagă foarte multe amintiri”, a afirmat Crin Antonescu, liderul PNL.

La sicriul fostului premier a sosit şi Dan Diaconescu. „Radu Vasile nu mi-a fost doar invitat la emisiuni de multe ori, ci şi prieten care-mi dădea sfaturi chiar şi în materie de televiziune, am multe amintiri speciale cu marele dispărut”, a spus Diaconescu.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Topul antrenorilor români din Turcia. Nu Mircea Lucescu este pe primul loc, nici Gheorghe Hagi
Capital.ro
Decizie pentru Călin Georgescu. Judecătorii i-au făcut cadou de ziua de naștere
Playtech.ro
Cine poate primi ajutorul pentru carburant de 600 de lei în Sectorul 4. Prima tranșă se acordă de la 1 aprilie
Adevarul
Aurul ascuns în Carpați: peste 2.000 de tone scoase în ultimele două milenii. Unde s-au aflat cele mai mari zăcăminte
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
iamsport.ro
Planul lui Gică Hagi ca selecționer: 2 jucători crescuți în Italia care n-au evoluat niciodată pentru România, la seniori
MediaFlux
Iranul analizează un plan american de încetare a focului, dar nu are în vedere negocieri! Trump spune că liderii de la Teheran doresc un acord
stirilekanald.ro
VIDEO România - Turcia, meciul calificării la Cupa Mondială 2026, azi la ora 19.00. Schimbare de ultim moment, anunțată de Mircea Lucescu. Analiza FIFA
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj