Fostul şef al ANAF Sorin Blejnar poate părăsi ţara

Curtea de Apel Bucureşti (CAB) a admis miercuri cererea fostului şef ANAF, Sorin Blejnar, de ridicare a măsurii interdicţiei de a părăsi ţara impusă de procurorii anticorupţie, în dosarul în care au început urmărirea penală pe numele acestuia pentru complicitate la evaziune fiscală şi sprijinire a unui grup infracţional organizat, informează AGERPRES.
Romania TV
10 oct. 2012, 11:51
Fostul şef al ANAF Sorin Blejnar poate părăsi ţara

Magistraţii CAB au respins, pe 8 octombrie, o cerere similară a fostului şef al Vămilor, Viorel Comăniţă, iar acesta a rămas cu interdicţia de a părăsi ţara pe o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 4 octombrie.

Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie au decis, pe 5 septembrie, prelungirea cu 30 de zile a măsurii interdicţiei de a părăsi ţara dispusă în cazul fostului şef al ANAF, Sorin Blejnar, şi fostului şef al Vămilor, Viorel Comăniţă, cercetaţi penal într-un dosar de evaziune fiscală.

Potrivit DNA, în perioada mai 2011- iulie 2012, Sorin Blejnar, fost şef al ANAF, a acordat sprijin unui grup infracţional organizat care a iniţiat un amplu mecanism evazionist vizând sustragerea de la plata accizelor aferente a unor cantităţi de motorină comercializate pe piaţa internă sub denumirea unor produse petroliere inferioare.

Blejnar este cercetat în dosarul în care sunt anchetaţi fostul său şef de cabinet, Codruţ Marta, şi fostul şef al Vămilor, Viorel Comăniţă, fostul şef al SIPI Constanţa Dan Secăreanu, omul de afaceri Radu Nemeş şi alte persoane, acuzaţi de evaziune fiscală de peste 15 milioane de euro, complicitate la evaziune fiscală şi sprijinirea unui grup infracţional organizat.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
„Aș da 3 milioane de euro pe el”. Gigi Becali a anunțat transferul bombă pe care-l vrea la FCSB. Exclusiv
Capital.ro
Interzis pentru proprietarii de apartamente. Președintele de bloc nu e obligat. Locatarii nu au niciun drept
Playtech.ro
Pompe de căldură sau încălzire pe gaz: avantaje şi dezavantaje în funcţie de locuinţă
Adevarul
Un amor dintre director și angajată s-a transformat într-un proces de sute de mii de euro. Bărbatul s-a căsătorit în secret
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Gică Hagi și Mihai Rotaru, acuzați de blat după Farul-Craiova 4-1: ”O manoperă inteligentă. Totul împotriva celor de la FCSB”
MediaFlux
Lista pensionarilor care vor primi până la 628 de lei în plus! Banii se dau în funcție de oraș
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil