Fostul şef al KGB-ului din Transnistria, vicepremier al Republicii Doneţk

Vladimir Antiufeev, fostul şef al KGB-ului transnistrean, a fost numit vicepremier al autoproclamatei Republici Populare Doneţk, după cum a informat joi agenţia de presă RIA Novosti.
Iulian Tudor
11 iul. 2014, 06:47
Fostul şef al KGB-ului din Transnistria, vicepremier al Republicii Doneţk

Vladimir Antiufeev a fost prezentat în noua sa calitate în cadrul unei conferinţe de presă la Doneţk, la care au participat ‘premierul’ Aleksandr Borodai şi comandantul miliţiilor separatiste, Igor Strelkov, aceasta în timp ce forţele ucrainene avansează spre oraş, respingându-i tot mai mult pe separatiştii proruşi din estul Ucrainei, potrivit Agerpres.

RĂZBOI ÎN UCRAINA. Ofensivă militară în apropiere de Doneţk

Aşa cum a explicat Antiufeev, el va coordona problemele cu privire la securitatea statului, justiţie şi afaceri interne în guvernul Republicii Doneţk.

În perioada sovietică, Vladimir Antiufeev a activat la Interne. La începutul anilor 1990 a condus Ministerul Securităţii Statului în autoproclamata republică Transnistria, din Republica Moldova, transformat ulterior în Comitetul pentru Securitatea Statului (KGB).

La începutul anului 2012 a fost demis din funcţie, la scurt timp după schimbarea la vârf survenită în urma aşa-numitelor alegeri prezidenţiale, după ce în locul preşedintelui Igor Smirnov a venit Evgheni Şevciuk.

Un dosar penal a fost deschis la scurt timp împotriva sa, sub suspiciunea de abuz de putere şi deturnare de fonduri. Mai târziu cazul a fost închis din lipsă de probe, dar apoi urmărirea penală a fost redeschisă. La începutul anului 2013, Antiufeev a fost dat în urmărire, aflându-se că a părăsit regiunea din stânga Nistrului. Fostul şef al KGB-ului transnistrean a negat toate aceste acuzaţii, sugerând că adversarii săi încearcă să-l discrediteze, de teama materialelor compromiţătoare pe care le-ar deţine. Comisia de anchetă de la Tiraspol a presupus atunci că el s-ar fi refugiat în Rusia.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Florin Gardoş, dezvăluiri incredibile despre ţeapa Nordis: “Nu m-au lăsat să intru în apartament! Mi-au spus că nu sunt eu proprietar după ce l-am plătit”. Cu ce sumă a fost păgubit. Exclusiv
Capital.ro
Pensionarea în 2026. Reguli pentru români privind vârsta, vechimea și documentele cerute de Casa de Pensii
Playtech.ro
Cum să cureți gulerul și mânecile pătate ale jachetei fără să o bagi la spălat
Adevarul
Milioane de români s-au stabilit în străinătate. Banii trimiși acasă au depășit investițiile străine directe
wowbiz.ro
Copilul Denisei și al lui Iancu Sterp a primit binecuvântarea. De ce au ales cei doi părinți să nu-l boteze pe David: „Așa cum este scris în Biblie”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
”FCSB va fi pulverizată”. Jurnalistul anunță Apocalipsa formației lui Gigi Becali
MediaFlux
Când pică Paștele ortodox și Paștele catolic în 2026. Data la care elevii iau vacanță în aprilie
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj