Francezii nu au încredere în capacitatea guvernului lui Macron de a înfăptui reformele din 2019

Francezii sunt mai degrabă pesimişti cu privire la capacitatea guvernului de a înfăptui reformele anunţate pentru anul 2019, potrivit barometrului realizat de Harris Interactive pentru RTL şi M6, citat miercuri de portalul RTL.
Romania TV
02 ian. 2019, 13:40
Francezii nu au încredere în capacitatea guvernului lui Macron de a înfăptui reformele din 2019

Ancheta a fost realizată online în 27-28 decembrie 2018 pe un eşantion reprezentativ de 1.967 de persoane în vârstă de peste 18 ani.

De fapt, doar 33% dintre persoanele intervievate declară în prezent că au încredere în guvern că va acţiona în sens pozitiv în legătura cu reforma instituţiilor. Acest nivel de încredere nu atinge decât 32% în ceea ce priveşte reforma asigurări-şomaj şi 29% în legătură cu cea a pensiilor.

Această neîncredere a crescut în urma crizei provocate de mişcarea „vestelor galbene”, care a cuprins întreaga ţară de peste o lună şi jumătate.

Dacă încrederea rămâne aproape intactă în rândurile simpatizanţilor REM /La Republique en Marche/ (peste 80% pentru fiecare din aceste reforme), ea este totuşi foarte slabă printre susţinătorii Adunării Naţionale (fostul Front Popular) şi Franţei Nesupuse/PCF (între 15% şi 25%).

Ancheta demonstrează totodată dorinţa francezilor de a se implica mai mult în viaţa politică, în special în dezbaterea instituirii unui referendum al iniţiativei cetăţeneşti (RIC), promovat de „vestele galbene”. Circa 80% dintre persoanele intervievate se declară favorabile acestui tip de referendum pentru a propune o lege, 72% pentru a abroga o lege, 63% pentru a pune capăt mandatului unui ales, iar 62% pentru modificarea Constituţiei.

Dacă simpatizanţii Adunării Naţionale şi ai Franţei Nesupuse/PCF sunt foarte favorabili instituirii acestui gen de referendum (peste 77%), simpatizanţii REM sunt mai rezervaţi în această problemă.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Codruța Filip și Valentin Sanfira au divorțat! Cântăreața a confirmat despărțirea
Fanatik.ro
AVC-ul, prevenit printr-o injecție? Descoperirea care ar putea salva mii de români de boala ce ucide jumătate din populație. Medic: ”E o soluție ingenioasă, practică”
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii. O voce emblematică a murit. Marele cântăreț a fost ultimul poet al Școlii Genoveze
Playtech.ro
Ora de vară 2026. Cum va fi afectat mersul trenurilor în noaptea de 28-29 martie, conform CFR
Adevarul
Fost agent CIA: „Vom înțelege răspunsul Iranului după doliul de 40 de zile de la martiriul lui Khamenei”
wowbiz.ro
Guvernul pune frână scumpirilor la carburanți. Adaosul comercial, limitat prin OUG
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incredibil cine a intervenit înaintea medicilor, după ce băiețelul de 5 ani a căzut de la etajul opt, în București: „El a luat pulsul”
iamsport.ro
”Valentin Ceaușescu mi-a spus”. Cum a fost exclus de la națională legendarul fotbalist român
MediaFlux
Alertă în războiul din Orientul Mijlociu: Statele din Golf, pregătite să intre în lupta împotriva Iranului (WSJ)
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj