Francis Fukuyama, despre Giuliani: Rudy pare că şi-a făcut o carieră din apărarea politicienilor corupţi

Politologul american Francis Fukuyama l-a criticat miercuri pe contul său de Twitter pe Rudolf Giuliani, avocatul personal al preşedintelui american Donald Trump, despre care a comentat că pare a-şi fi făcut o carieră din apărarea politicienilor corupţi, după ce fostul primar al oraşului New York a trimis o scrisoare preşedintelui român Klaus Iohannis în care critica eforturile anticorupţie ale ţării.
Romania TV
30 aug. 2018, 08:46
Francis Fukuyama, despre Giuliani: Rudy pare că şi-a făcut o carieră din apărarea politicienilor corupţi

”Rudy pare că şi-a făcut o carieră din apărarea politicienilor corupţi. Giuliani a fost plătit pentru a face lobby în România”, a scris Fukuyama pe contul său de Twitter, unde a postat şi un link către articolul din publicaţia Politico în care avocatul personal al preşedintelui american a recunoscut că scrisoarea adresată preşedintelui Iohannis a avut la bază un raport întocmit de fostul director al FBI, Louis Freeh, care conduce o companie de consultanţă care are relaţii de afaceri şi cu el.

Scrisoarea ”s-a bazat pe un raport pe care l-am examinat”, întocmit de Louis Freeh, care conduce compania de consultanţă globală Freeh Group International Solutions, a explicat Giuliani, conform articolului publicat miercuri de politico.eu. ”Ei îmi plătesc onorariul”, a mai precizat avocatul lui Trump. Însă el nu a spus câţi bani primeşte de la respectiva companie şi nici dacă aceasta i-a cerut să acţioneze pentru un client anume al ei.

Citeşte şi: Rudolph Giuliani, despre scrisoare: Nu are legătură cu Guvernul SUA. Avocatul recunoaşte că a fost plătit

Într-un articol publicat de revista Forbes, Louis Freeh a enunţat un plan cu cinci măsuri menite ”să restabilească statul de drept în România în contextul temerilor tot mai mari despre cum campania anticorupţie erodează libertatea şi restrânge libertatea de expresie”.

Publicaţia politico.eu notează că, în scrisoarea adresată preşedintelui Klaus Iohannis, Giuliani a criticat ”excesele” DNA, ceea ce vine în contradicţie cu poziţia Departamentului de Stat al SUA, care a sprijinit eforturile acestei instituţii, Giuliani făcând referire la ”intimidarea judecătorilor, a avocaţilor apărării şi martorilor; interceptări telefonice neconstituţionale, mărturii forţate; şi procese judiciare incorecte”.

Citeşte şi: Rudolph Giuliani, despre scrisoarea trimisă lui Iohannis: Nu are nimic de-a face cu guvernul SUA. M-a sunat Departamentul de Stat

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
Ștefan Baiaram a reușit o performanță istorică în tricoul Craiovei! L-a depășit pe Ilie Balaci și îl amenință pe Sorin Cârțu
Capital.ro
Cu ce riscuri ne putem confrunta în următorii ani. Ilie Bolojan vorbește despre ratingul României: Sper să putem trece la o perspectivă stabilă
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Schemă de ajutor pentru românii din diasporă. Guvernul a aprobat un buget de 100 de milioane de euro
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România