Fraţii Pavăl, proprietarii Dedeman, îşi continuă expansiunea pe plan european. Investiţie de 25 de milioane într-un lider de piaţă din Grecia

Frații Dragoș Pavăl și Adrian Pavăl accelerează expansiunea internațională a grupului Dedeman, printr-o transformare amplă a operațiunilor din Grecia. După preluarea retailerului Praktiker Hellas, antreprenorii români au demarat un proces de rebranding și restructurare, susținut de o investiție de 25 de milioane de euro.
George Russo
26 mart. 2026, 20:34
Fraţii Pavăl, proprietarii Dedeman, îşi continuă expansiunea pe plan european. Investiţie de 25 de milioane într-un lider de piaţă din Grecia

Schimbările marchează o repoziționare strategică pe piața elenă, unde compania își propune să implementeze modelul de business consacrat în România într-o piață unde fostul Praktiker Hellas s-a confruntat în ultimii ani cu dificultăți financiare. Începând cu 23 martie 2026, compania operează sub denumirea „Dedeman Hellas Single-Member S.A.”, după înregistrarea oficială a modificării la Registrul Comerțului din Grecia.

Schimbarea a fost aprobată în cadrul Adunării Generale Extraordinare a Acționarilor din 25 februarie 2026 și este însoțită de o majorare semnificativă de capital.

Potrivit datelor publicate de Capital.gr și citate de Rador Radio România, capitalul social a fost majorat cu 25 de milioane de euro prin emiterea a 250.000 de acțiuni noi, la un preț de subscriere de 286 de euro pe acțiune. În urma operațiunii, capitalul total ajunge la 47,1 milioane de euro, față de 22,1 milioane de euro după majorarea din noiembrie 2025. O parte semnificativă din sumă, respectiv 46,5 milioane de euro, va fi direcționată către o rezervă specială.

Investiția face parte dintr-un plan mai amplu de consolidare a prezenței în Grecia, coordonat de Pavăl Holding, care integrează complet filiala elenă în structura operațională a grupului. Statutul companiei prevede o colaborare directă între managementul local și echipele desemnate de compania-mamă, ceea ce indică un control centralizat al deciziilor.

Citeşte şi: Revoluție în facturile la energie: PPC Energie lansează „Ore Smart +”, singurul tarif dinamic cu prețuri sub 1 leu/kWh

La nivel comercial, următorii doi ani sunt considerați decisivi pentru tranziția completă la brandul Dedeman. Lanțul Praktiker, care operează în prezent 17 magazine în Grecia, urmează să fie eliminat treptat, fiind înlocuit integral de noul brand.

Strategia vizează implementarea modelului românesc, bazat pe magazine de mari dimensiuni, integrare verticală și dezvoltarea produselor proprii. În paralel, compania restructurează relațiile cu furnizorii, acordând prioritate produselor fabricate în România, pentru a obține un control mai bun asupra costurilor și marjelor.

Planul include, de asemenea, modernizarea rețelei de magazine, posibile relocări și extinderea în noi locații, precum și creșterea numărului de angajați pentru a rezolva deficitul de personal.

Cu toate acestea, provocările rămân semnificative. Datele financiare indică stagnarea cifrei de afaceri și pierderi de peste 8 milioane de euro, în condițiile unei concurențe puternice din partea unor jucători internaționali precum Leroy Merlin, IKEA sau JYSK.

Citeşte şi: ”Decalogul” lui Adrian Negrescu, după ce guvernul a adoptat măsurile contra scumpirii carburanților. Va scădea prețul la pompă? ”Statul n-are de ce să îl ajute pe cel care are mașină scumpă și se plânge de prețul motorinei”

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
La 19 ani de la unul dintre cele mai grave momente din fotbalul românesc, Gabi Torje a făcut anunțul
Capital.ro
Ciprian Ciucu face anunțul serii: Da, se poate acest lucru! Liberalii ar putea susține un vot
Playtech.ro
Aplicația de lanternă descărcată de milioane acum 10 ani ascundea ceva grav: cazul care a atras atenția autorităților
Adevarul
Ce putere nu ar trebui să aibă niciodată președintele SUA. Avertismentul lui Barack Obama: „Aceasta este linia roșie”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
”Nu știi nimic, ești pe altă planetă!”. Anghel Iordănescu, acuzat că nu l-a oprit pe Miodrag Belodedici să fugă din țară: ”A fost groaznic!”
MediaFlux
Horoscop financiar pentru săptămâna 11-17 mai 2026. Cele patru zodii care vor câștiga o sumă mare de bani
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi