FRF a anunţat rezultatul la „masa verde” după scandalul xenofob de la meciul Sepsi – FC U Craiova. Ambele echipe au fost sancţionate

Comisia de Disciplină a Federaţiei Române de Fotbal a anunţat, miercuri, sancţiunile luate după incidentele de la partida Sepsi - FC U Craiova, suspendată în minutul 26 din cauza scandărilor xenofobe ale galeriei echipei oltene.
Filip Stan
15 feb. 2023, 17:38
FRF a anunţat rezultatul la
Pedepse dure după scandalul xenofob de la meciul Sepsi - FC U Craiova. Ambele echipe au fost sancţionate

FRF a anunţat scorul la „masa verde” după scandalul xenofob de la meciul Sepsi – FC U Craiova. Comisia de Disciplină a FRF a sancţionat-o pe FC U Craiova 1948 cu pierderea la „masa verde”, cu scorul de 0-3, a partidei cu Sepsi, din etapa a 23-a a SuperLigii, suspendată definitiv de arbitrul Andrei Chivulete pentru scandările xenofobe ale spectatorilor. FC U Craiova 1948 a fost sancţionată şi cu o penalitate sportivă în valoare de 22.500 de lei, iar galeria sa a primit o interdicţie la următoarele şase meciuri disputate în deplasare sau pe teren neutru.

„ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe vs. U Craiova 1948 – Incidente – În temeiul art. 82.2, coroborat cu art. 83.19.1, 83.19.2, 83.19.3, 83.1.c şi 83.2.h din RD, raportat la art. 58.10 din ROAF şi art. 54.2 din RD, cu aplicarea art. 34 din RD, se sancţionează clubul FC U Craiova 1948 SA cu forfait (3-0 în favoarea ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe), cu măsura interzicerii propriei galerii sau propriului grup de suporteri la şase jocuri disputate în deplasare sau pe teren neutru, şi cu o penalitate sportivă de 22.500 lei”, se arată în decizia comisiei FRF.

Citeşte şi: Cine este adevăratul patron, în acte, al lui Sepsi. Este unul dintre cei mai bogaţi maghiari şi prieten cu premierul Viktor Orban

De asemenea, pentru încălcarea dispoziţiilor ROAF privind organizarea în condiţii regulamentare a partidei cu FC U Craiova 1948, Sepsi, în calitate de club gazdă, a fost sancţionat la rândul său cu o penalitate sportivă de 25.000 lei.

Pe 29 ianuarie, meciul dintre Sepsi  şi FC U 1948 Craiova, din etapa a 23-a a SuperLigii de fotbal, a fost suspendat definitiv în min. 26, la scorul de 0-0, din cauza scandărilor suporterilor celor două echipe. În min. 26, arbitrul Andrei Chivulete a trimis în primă instanţă cele două echipe la vestiare din cauza scandărilor xenofobe şi rasiste ale galeriilor celor două formaţii. După o întrerupere de zece minute, jucătorii au revenit pe teren şi jocul a fost reluat, însă arbitrul a suspendat definitiv meciul după doar câteva zeci de secunde, din cauza noilor scandări ale suporterilor. În urma acestor incidente, clubul de fotbal FC U Craiova 1948 a anunţat că spectatorii nu vor mai avea acces la meciurile echipei pregătite de Nicolo Napoli pe teren propriu, pe o perioadă nedeterminată.

Citeşte şi: Gigi Becali a pus tunurile pe premierul maghiar Viktor Orban: „Îi dau în cap! Pac!”. Patronul FCSB a recitat din Scrisoarea a III-a!

DailyBusiness
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
Spynews
Când va fi înmormântat Mario Berinde, copilul ucis în Timiș. Familia lui a făcut anunțul trist
Fanatik.ro
Mihai Stoica taie în carne vie! Plecări de la FCSB după dezastrul de la Zagreb: „E terminat, gata. Sunt jucători care nu ne mai pot ajuta”
Capital.ro
UE a schimbat limitele pe permisul de conducere. Șoferii au dreptul să conducă noi mașini cu același permis categoria B
Playtech.ro
Cum scapi de gheața din curte fără să distrugi cimentul. Metode sigure
Adevarul
Autostrada cu tuneluri din vestul României, realizată pe jumătate. Câți metri au mai rămas de excavat din galerii
wowbiz.ro
Primele declarații ale mamei lui Alin, băiatul de 15 ani ucis în Timiș! Femeia îi anunțase dispariția cu doar două zile înainte de a fi găsit mort
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când și unde va fi înmormântat Mario Alin. Anunțul făcut de familia adolescentului
iamsport.ro
Uluitor! Angelo Niculescu a spus înainte să moară de ce nu a jucat Nicolae Dobrin în Mexic: ”Inadmisibil, lipsă de conștiință!”
MediaFlux
Mutarea care schimbă jocul. Ce cadou îi face Trump lui Zelenski
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day