Fructele cu care un italian a dat lovitura. Se vinde cu 20.000 de euro bucata

Un italian a dat lovitura în afaceri. La ferma sa din nordul Italiei s-a apucat să cultive pepeni. Și nu orice pepene, ci pepeni din soiul Yubari King, extrem de apreciat de japonezi.
Filip Stan
30 aug. 2024, 20:27
Fructele cu care un italian a dat lovitura. Se vinde cu 20.000 de euro bucata

Valter și Lorenzo Cavalli, tată și fiu, sunt proprietarii fermei Ca’ Vecchia di Valle di Casalmaggiore, situată în provincia Cremona, la granița cu Mantova. Anul acesta au cultivat semnițe de pepeni care se vând cu 20.000 de euro bucata. Este vorba despre pepeni Yubari King, potrivit Corriere della Sera, citat de g4food.ro.

„Suntem membri ai Slow Food și suntem pasionați de soiurile străvechi: printre altele cultivăm pepenele broască, dar și multe alte fructe și legume”, a declarat Valter Cavalli.

Citește și: Kajari melon, pepenele indian cu gust de miere sau înghețată, a ajuns la Buzău. Originar din Asia, face parte dintr-un soi unic în România

În ianuarie, italianul a primit cadou de la un pasionat de semințe aproximativ treizeci de semințe de diferite soiuri de pepeni din întreaga lume, printre care și Yubari King. „Erau tipuri de pepeni pe care nu le cunoșteam”, spune Valter Cavalli.

„Ceea ce m-a intrigat și m-a făcut să râd a fost faptul că acest pepene japonez a fost scos la licitație la un preț de 20.000 de euro: se pare că nici măcar nu se mănâncă, ci se dăruiește la ocazii speciale. Dacă am fi vândut cinci pepeni Yubari King, ar fi fost un an grozav.”, a mai spus italianul.

Fermierul a plantat trei semințe de pepene fără să se gândească că o investiție ar fi posibilă.

„Ne-am gândit: “Cine ne-ar da 20.000 de euro pentru un pepene?”, a mia spus râzând Valter Cavalli.

Citește și: Ce se întâmplă în corp dacă mănânci pepenele roșu cu tot cu semințe. Specialiștii au dat verdictul

„Prima sămânță pe care am plantat-o nu a dat niciun fruct, a doua a fost lovită de grindină, în timp ce din cea de-a treia s-au născut trei pepeni. Acest soi anume are nevoie de o îngrijire specială: am citit că trebuie masat mai multe ore pe zi”, a povestit italianul.

Recolta a ajuns la o cină Slow Food: un producător a folosit unul pentru a face muștar, un alt exemplar a fost vândut unei gelaterii din Viadana, în timp ce al treilea pepene a fost dăruit de Lorenzo Cavalli unui prieten.

După ce a aflat cât de valoroși sunt, acum italianul are de gând să mărească producția. “Anul viitor, la începutul sezonului cald, vom planta mai multe semințe de Yubari King. Poate că vom reuși să producem și să vindem o mulțime”.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Va investi Rinat Ahmetov o jumătate de miliard de euro în România? Planul patronului de la Șahtior
Capital.ro
Alexandru Nazare vine cu vești despre pensii și CASS. Ce se întâmplă cu indexarea și contribuția pentru mame
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu pensiile, salariul minim și șomaj, conform programului de guvernare a lui Adrian Vestea
Adevarul
Subiectele de la Evaluarea Națională 2026, publicate pe rețelele sociale în timpul examenului
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
A crezut că i-a venit sfârșitul după ce Gigi Becali l-a dus la Fane Spoitoru acasă: ”Am înghețat! Erau toți dezbrăcați și tatuați”
MediaFlux
Scrisoarea celor 23 din PNL: Aripa Veștea respinge ultimatumul lui Bolojan și cere încetarea „linșajului politic” intern
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?