Războiul din PRM între Gheorghe Funar şi Corneliu Vadim Tudor se mută la Curtea de Apel

Războiul dintre Gheorghe Funar şi Corneliu Vadim Tudor pentru alegerile europarlamentare continuă, după ce Biroul Electoral Central (BEC) a acceptat lista de candidaţi trimisă de Vadim.
Romania TV
31 mart. 2014, 07:30
Războiul din PRM între Gheorghe Funar şi Corneliu Vadim Tudor se mută la Curtea de Apel

Funar nu renunţă şi a contestat decizia tribunalului, care îi dă voie lui Corneliu Vadim Tudor să candideze la alegerile pentru Parlamentul European din partea PRM. Acum, războiul se poartă la Curtea de Apel Bucureşti, azi fiind aşteptată decizia prin care această instituţie va înclina balanţa în favoarea uneia dintre cele două tabere.

Funar şi Vadim au depus, fiecare, o listă diferită de candidaţi, ambele sub sigla PRM. Biroul Electoral Central a acceptat lista depusă de Vadim şi a respins-o pe cea depusă de Funar. Ultimul a făcut contestaţie la Tribunalul Bucureşti, dar instituţia juridică a respins această contestaţie. Contestaţia fusese depusă vineri la tribunal de către vicepreşedintele PRM Ioan Bîldea. Totuşi, Funar nu renunţă şi a mers mai departe, la Curtea de Apel, unde se va judeca această contestaţie.

Este pentru prima dată când un partid din România depune două liste de candidaţi la aceleaşi alegeri. Potrivit lui Ioan Bîldea, Vadim Tudor nici măcar nu mai este membru PRM

În opinia lui Bîldea, lista lui Corneliu Vadim Tudor este ilegală, pe motiv că a fost depusă de o persoană fizică în numele unui partid.

Pe 3 martie, Dumitru Badea, susţinător al aripii Gheorghe Funar din PRM, declara că Vadim Tudor nu doar că nu mai este preşedinte al PRM, ci nu mai este nici membru al partidului, fiind exclus din formaţiune.

Pe 15 iunie 2013, un Consiliu Extraordinar al formaţiunii, reunit la Bucureşti, a decis demiterea întregii conduceri a partidului şi convocarea unui congres extraordinar.

La acel consiliu au fost numite noi foruri de conducere, interimare, mai puţin preşedintele interimar, preşedintele executiv şi secretarul general. Totodată, Dumitru Badea (PRM Neamţ), Gheorghe Funar (PRM Cluj) şi Ioan Bîldea (PRM Bucureşti) au fost desemnaţi să se ocupe de coordonarea şi pregătirea Congresului Naţional al PRM, din 27 iulie 2013 de la Alba Iulia.

Congresul de la Alba Iulia, la care au participat în jur de 700 de delegaţi, a hotărât excluderea din partid a lui Corneliu Vadim Tudor şi alegerea lui Gheorghe Funar în funcţia de preşedinte.

 

 

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Teorie halucinantă. Supraviețuitorul din avionul prăbușit nu era de fapt în avion?
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Fructul bogat în potasiu și minerale care ajută la scăderea tensiunii. Se găsește în toate magazinele din România la un preț mic, dar puțini români știu ce beneficii are
Capital.ro
Proprietarii de la bloc NU au voie. Se obține obligatoriu acordul vecinilor. Nu poți schimba în propriul apartament
Playtech.ro
Pericol ascuns în bucătărie: acest aparat provoacă cele mai multe incendii vara. Nu-l lăsa în priză
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul reproș la adresa lui Nicușor Dan în coaliție. „În loc să-l desemneze pe Bolojan premier, a întărit PSD” SURSE
wowbiz.ro
Când intră prima tranșă de bani din 2025 pe cardul de alimente. Voucherele sociale au o valoare mai mică în acest an!
Spynews
Dinu Maxer contrazice zvonurile că și-a schimbat religia pentru Magdalena Chihaia! Ce decizie au luat înainte de nuntă
Spynews
Alex Bodi, prima reacție după ce s-a zvonit că a fost atacat de Gabi Tamaș, prietenul lui Dan Alexa: ”V-au bătut alții femeile”
Evz.ro
Ungaria schimbă regulile jocului. Ce trebuie să știe românii care trec granița
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, imagini incendiare în costum de baie, după ce a slăbit enorm
kanald.ro
Destin frânt la doar 18 ani. Darius este tânărul care a murit pe loc, în Maramureș, după ce a intrat cu mașina în zidul unei case
Cancan.ro
Informații de ultimă oră despre Traian Băsescu. Ce se întâmplă cu fostul președinte, după operația la inimă
Playsport.ro
Începând cu 20 iunie, UE forțează producătorii: telefonul tău trebuie să reziste la 800 de...
Capital.ro
Se pune limită la apă. Proprietarii de case trebuie să declare cantitatea consumată. Decizia se aplică din 6 august 2025
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Moment decisiv pentru România: Ilie Bolojan face pasul la guvernare
MediaFlux
Anunțul medicilor privind starea lui Ion Iliescu. Doctorii au confirmat cancerul...
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Casa Regală britanică e în doliu. A murit prietenul prințului William, viitorul rege e devastat