Furatul albinelor, noua „goană după aur” în Noua Zeelandă

Furatul de albine este cea mai nouă "afacere" din Noua Zeelandă. Familiile de albine sunt furate și vândute de grupările de crimă organizată care vor să profite de prețul record al mierii, au anunțat apicultorii și poliția locală.
Romania TV
15 mart. 2017, 07:58
Furatul albinelor, noua

Potrivit cifrelor furnizate de poliție, peste 400 de cazuri de furturi de albine au fost raportate în perioada iulie 2016 — ianuarie 2017, fără a oferi însă cifre pentru perioada anterioară. „Nu contează dacă este vorba de familii de albine sau metamfetamină, este vorba de o nouă goană după aur”, a declarat Laurence Burkin, manager la The True Honey Co, care este și el victimă a hoților de albine.

„Nu avem dovezi care să sugereze la acest moment că furtul albinelor este legat direct de o anumită grupare, dar credem că este vorba de opera unor grupări organizate”, a declarat sergentul Alasdair MacMillan.

Acest val de infracțiuni vine într-un moment în care industria mierii din Noua Zeelandă trece printr-o perioadă de boom. Potrivit cifrelor comunicate de Ministerul Industriei din Noua Zeelandă, în perioada iunie 2015 — iunie 2016, exporturile au crescut cu 35% până la 315 milioane dolari Noua Zeelandă (219 dolari SUA), iar aproximativ o treime din cantitatea totală a fost vândută în China și Hong Kong.

Apicultorii contactați de Reuters susțin că de vină pentru creșterea furturilor este creșterea prețurilor pentru mierea locală Manuka, a cărei valoare s-a triplat din 2012 până în prezent potrivit cifrelor oficiale.

„Mierea este supraevaluată. Se pot face bani foarte ușor dacă cumperi și vinzi familii de albine”, a declarat Bruce Robertson, manager la Haines Apiaries.

Prețuită pentru proprietățile sale antibacteriene și gustul său, mierea Manuka se vinde cu prețuri de până la 148 de dolari Noua Zeelandă per kilograme iar un stup cu albine se vinde cu până la 2.000 de dolari Noua Zeelandă (1.390 dolari SUA).

Bruce Robertson a declarat că, recent, a cheltuit 5.000 de dolari Noua Zeelandă pentru a crește securitatea după ce a descoperit că doi din cei aproximativ 3.000 de stupi ai săi au fost furați recent. La rândul său, poliția colaborează cu Asociația apicultorilor din Noua Zeelandă pentru a pune la punct o bază de date care să urmărească mișcările stupilor de albine.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Juri Cisotti, portret de fotbalist: „Ai mei știu că sunt puțin nebun”. Interviu exclusiv
Capital.ro
Amendă de 6.000 de lei pentru români de Crăciun și Revelion. Interzis pentru românii care stau la bloc
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Rusia vrea să construiască o centrală nucleară pe Lună în următorii zece ani. Rosatom și Institutul Kurchatov, implicate în proiect
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Ce înseamnă, de fapt, Ajunul Crăciunului și de ce este considerat o noapte magică
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend