Gabriel Cotabiţă este în MOARTE CEREBRALĂ. Medicii au luat o DECIZIE RADICALĂ

Starea lui Gabriel Cotabiţă nu s-a ameliorat nici după două săptămâni de când se află în comă profundă la Spitalul de Urgenţă Floreasca. O comisie formată din medicii care l-au îngrijit în această perioadă s-ar fi întrunit joi seară şi, după îndelungi discuţii, ar fi ajuns la concluzia că misiunea lor s-a încheiat.
Alina Costache
23 mai 2015, 09:00
Gabriel Cotabiţă este în MOARTE CEREBRALĂ. Medicii au luat o DECIZIE RADICALĂ

Doctorii care îl îngrijesc pe Gabriel Cotabiţă au adunat toate datele obţinute în urma analizelor şi observaţiilor medicale din aceste două săptămâni în care pacientul a fost în comă şi s-au întrunit, în cursul zilei de joi, într-o comisie care, se pare, a dezbătut timp de câteva ore situaţia medicală a artistului, scrie libertatea.ro.

Concluzia la care ar fi ajuns, spun surse din spital, a fost cât se poate de dură: pacientul ar fi în comă de gradul IV, adică o comă profundă depăşită, ceea ce înseamnă moarte cerebrală. Din cauza tulburării de ritm cardiac, creierul pacientului ar fi fost inundat cu sânge, iar şansele pentru revenirea la viaţă ar fi zero. Doctorii ar fi anunţat deja familia că pacientul este în moarte cerebrală şi că, din punct de vedere medical, nu se mai poate face nimic pentru el.

Citeşte şi Ultimul mesaj al lui Cotabiţă pentru fetele lui: „Vă iubesc ca pe…”

Se află în comă de gradul IV de două săptămâni, ceea ce înseamnă foarte mult. Este primul pacient care stă conectat la aparate în starea asta atât de mult. Medicii au luat în calcul deconectarea pacientului de la aparate, care ar trebui să se întâmple duminică seara. Pentru această decizie este nevoie însă de acordul familiei„, ne-a declarat o sursă apropiată comisiei medicale.

Din informaţiile existente, familia se opune vehement deconectării.

Citeşte şi Gabriel Cotabiţă, urmărit penal chiar dacă este în comă

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Dembele de Bănie! Cine este, de fapt, Heri Tavares: analiza noului jucător ofensiv al Universităţii Craiova, printre cei mai prolifici fotbalişti din prima ligă israeliană
Capital.ro
Viitorul premier al României. Călin Georgescu sau George Simion? Anunțul liderului senatorilor AUR, Petrișor Peiu: Să ajungă la vârf
Playtech.ro
Ce poți mânca cu 100 de lei pe litoralul românesc. Prețurile afișate într-un restaurant din Eforie Nord au stârnit reacții
Adevarul
Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Se află în vacanță în Grecia și susține că știrile despre peștele-iepure ar fi ”o mare vrăjeală”: ”Sunt goale plajele în România, de asta! Lumea poate să vină liniștită”
MediaFlux
Schimbări majore la bancomatele din România! Obligație pentru toate băncile de a permite aceste retrageri
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?