Gabriela Firea: Noile autobuze Euro 6 vor fi dotate cu prize USB şi internet

Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a anunţat joi, la începutul şedinţei CGMB, că autobuzele Euro 6 care vor intra în dotarea Societăţii de Transport Bucureşti vor fi dotate cu prize USB şi internet.
Romania TV
22 nov. 2018, 10:52
Gabriela Firea: Noile autobuze Euro 6 vor fi dotate cu prize USB şi internet

„Toate aceste autobuze Euro 6 (…) vor fi dotate la standarde de confort şi civilizaţie, vor avea toate GPS. Având acest GPS, va putea şti fiecare călător unde se află fiecare autobuz, care este timpul de aşteptare în staţie pentru a veni autobuzul şi pentru a avea o călătorie confortabilă. Sunt toate, nu doar jumătate, dotate cu aer condiţionat. De asemenea, există confort şi pentru persoanele cu dizabilităţi. O noutate – toate aceste autobuze vor fi dotate cu prize USB, astfel încât să poată fi încărcate telefoanele sau IPad-urile în mijloacele de transport în comun. De asemenea, toate vor fi dotate cu internet”, a spus primarul general.

Firea a menţionat că, în decurs de şapte – opt luni, cele 400 de autobuze vor ajunge în ţară. Primarul general a reamintit şi faptul că se află în procedură de licitaţie achiziţia a câte o sută de autobuze electrice, tramvaie, troleibuze şi 400 de autobuze pe gaz natural comprimat.

„Ceea ce părea o Fata Morgana, şi anume sosirea celor 400 de autobuze noi Euro 600, care să reînnoiască parcul auto al Capitalei, devine o realitate, avem deja 40 de autobuze care au sosit în Bucureşti. Până la sfârşitul anului vom avea încă 60 de astfel de autobuze. În fiecare şedinţă, uşor-uşor, practic intrăm şi în procedura legală, de a respecta întreaga documentaţie juridică, şi anume aceste autobuze de la Direcţia Transporturi a Primăriei Capitalei sunt transferate prin votul CGMB către Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public Bucureşti-Ilfov, care deţine serviciul delegat pentru transport în regiunea Bucureşti-Ilfov, astfel încât, în cel mai scurt timp, noile autobuze să poată fi folosite de către bucureşteni. Este un proiect foarte important, pentru că în aşa fel vom putea să ameliorăm traficul foarte greoi din Capitală”, a spus ea.

Ulterior, în cadrul şedinţei CGMB a fost aprobat proiectul de hotărâre care vizează punerea la dispoziţie către Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public Bucureşti-Ilfov a primelor 20 de autobuze Euro 6 din cele 400.

Pe 31 octombrie, PMB informa că primele 20 de autobuze noi, din cele 400 recent achiziţionate în baza contractului cu asocierea Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi, au ajuns la Bucureşti şi vor fi recepţionate în perioada 31 octombrie – 2 noiembrie, la autobaza Titan a Societăţii de Transport Bucureşti (fostă RATB).

DailyBusiness
Democrații cer demiterea lui Trump invocând pentru prima dată Secțiunea 4 a celui de-al 25-lea amendament
Spynews
Cosmin Zuleam, criminalul lui Adrian Kreiner, este adus azi în România din Inonezia. A fost condamnat la 30 de ani de închisoare
Fanatik.ro
Motivul pentru care soția lui Brooklyn Beckham a plâns în ziua nunții. Un invitat face dezvăluiri incendiare
Capital.ro
Exclusiv. Obligație pentru proprietarii de terenuri, mașini și case. Se achită taxele. Primăria trece la popriri și sechestru. Avocat: Nu este necesară o hotărâre judecătorească
Playtech.ro
Zona din Bucureşti în care s-au vândut cele mai multe apartamente în 2025. Un sfert din totalul înregistrat la nivelul Capitalei, doar într-un singur sector
Adevarul
O brutărie din Moscova este în pragul falimentului după ce Putin i-a făcut reclamă. Ce il nemulțumește pe patronul afacerii
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fanii Real Madrid și FC Barcelona sunt îndoliați! Celebrul fotbalist s-a stins din viață la vârsta de 91 de ani: „Unul dintre jucătorii legendari ai clubului”
iamsport.ro
Tranzacție uriașă: un colos cu active de 116 miliarde de euro vrea să cumpere fosta firmă a membrului Generației de Aur!
MediaFlux
Reducere drastică. Guvernul vrea să taie 85% din pensiile celor care rămân să lucreze la stat
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day