Gălăţeanul care a refuzat internarea pentru COVID-19 a murit din cauza unei alte boli. „A plecat acasă cu un infarct în derulare”

Valentin Boldea, fostul şef al Direcţiei de Sănătate Publică Galaţi, lansează acuzaţii grave la adresa autorităţilor care au anunţat că un bărbat a murit de coronavirus pe motiv că a refuzat internarea. Medicul susţine că gălăţeanul a decedat, de fapt, din cauza unui infarct pentru că "cel mai probabil omul a plecat acasă cu un infarct în derulare pe care nu l-au diagnosticat"
Romania TV
17 iul. 2020, 07:07
Gălăţeanul care a refuzat internarea pentru COVID-19 a murit din cauza unei alte boli.

„Dar ce spuneți de faptul că pe certificatul constatator al decesului completat după autopsie scrie infarct miocardic acut? Nu cumva, la prima lui prezentare la UPU, personalul s-a axat doar pe testarea COVID 19 și au omis să-i facă un consult cardiologic?

Simptomele cu care s-a prezentat se întâlnesc și în debutul unui infarct miocardic. Cel mai probabil omul a plecat acasă cu un infarct în derulare pe care nu l-au diagnosticat. Deci se pare că nu omul a fost neglijent ci un sistem care își axează atenția doar pe COVID și uităm că oamenii vin la urgente și cu alte patologii”, a scris medicul Valentin Boldea pe pagina sa de Facebook.

Un gălăţean diagnosticat cu coronavirus, care a refuzat internarea, a decedat trei zile mai târziu

Gălăţeanul tuşea, însă nu avea febră sau alte simptome specifice COVID-19, boala infecţioasă provocată de noul coronavirus. La trei zile de la diagnosticarea cu coronavirus, starea de sănătate a bărbatului s-a degradat, iar aceasta a decedat.

„Nu avea febră, el tuşea, dar a refuzat internarea, a spus că se simţea bine. Aseara (marți seara – n.r.) s-a degradat starea lui de sănătate. O ambulanţă a ajuns la domiciliul persoanei în jurul orei 1.00, dar din păcate nu au putut să o salveze, deşi au aplicat metode de resuscitare. Nu s-a mai putut face nimic, păcat, este o viaţă pierdută”, a declarat prefectul judeţului Galaţi, Gabriel Avramescu, conform Mediafax.

Un bărbat infectat cu coronavirus a murit, după ce a refuzat internarea

Dar ce spuneți de faptul că pe certificatul constatator al decesului completat după autopsie scrie infarct miocardic…

Posted by Valentin Boldea on Thursday, July 16, 2020

Raed Arafat explică în ce condiţii se face carantinarea şi izolarea. „Nici nu s-a publicat legea şi au început atacurile”

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Antrenoarea de tenis care predă lecții în pantofi cu toc a generat mari controverse. Imaginile cu ea au devenit virale pe internet
Capital.ro
Am pierdut-o pe cea mai mare actriță a României. Nimeni nu o va putea înlocui. A fost unică!
Playtech.ro
Motivul pentru care lifturile au oglinzi, explicat de experţi. Nu sunt doar de decor, au o funcţie ascunsă
Adevarul
Putin s-a adresat națiunii având în spate o hartă uriașă a Rusiei. Cum stau lucrurile în realitate pe câmpul de luptă din Ucraina, potrivit analiștilor
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Nicu Gheară l-a scos din infern, după scandalul care l-a rupt de Gigi Becali: ”Toți mă împingeau în groapă”
MediaFlux
Nicușor Dan anunță un referendum care zdruncină totul. Ce vrea președintele
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet