Garda de Mediu: Peste 100 de incendii de vegetaţie în doar două luni, în România

În perioada 01.06.2012-30.07.2012, potrivit rapoartelor comisariatelor teritoriale ale Gărzii Naţionale de Mediu, la nivel naţional s-au înregistrat un număr de 125 de incendii, pe o suprafaţă totală de 1.574 ha.
Romania TV
03 aug. 2012, 11:13
Garda de Mediu: Peste 100 de incendii de vegetaţie în doar două luni, în România

În funcţie de zona în care s-au produs, au fost identificate mai multe tipuri de incendii, după cum urmează:

Incendii de vegetaţie uscată: 44 cazuri constatate în judeţele Sălaj, Maramureş, Galaţi, Constanţa, Iaşi, Vaslui, Covasna, Harghita, Hunedoara, Vâlcea, Buzău, pe o suprafaţă totală de cca. 243 ha.

Incendii de vegetaţie forestieră: 28 de cazuri constatate în judeţele Argeş, Prahova, Sălaj, Maramureş, Bacău, Iaşi, Neamţ, Braşov, Covasna, Harghita, Mureş, Hunedoara, Olt, produse pe o suprafaţă totală de 502 ha.
Incendii de mirişti: 27 de cazuri, înregistrate în judeţele Călăraşi, Teleorman, Sălaj, Constanţa, Neamţ, Dolj, Olt şi în Bucureşti, pe o suprafaţă totală de aprox. 409 ha.

Incendii de păşune: 7 cazuri, înregistrate în judeţele Constanţa, Covasna, Harghita, Mureş, pe o suprafaţă totală de 90 de ha.

Incendii de vegetaţie ierboasă în zona golului alpin: 3 cazuri constatate în judeţele Argeş şi Hunedoara, pe o suprafaţă totală de 316 ha.

Incendii la depozite de deşeuri: 8 cazuri înregistrate pe platformele depozitelor de deşeuri din: Alexandria (200 mp), Botoşani (500 mp), Gheorghieni (500 mp), Lugoj (20.000 mp), Reghin (focare punctiforme pe o suprafaţă de aprox. 10.000 mp), respectiv platforma depozitului de substanţe periculoase din Bucureşti (150 mp).

Incendii de altă natură (livadă dezafectată, teren viran, haldă de steril ecologizată, plantaţie de salcâm de pe o fostă groapă de deşeuri): 8 cazuri constatate în judeţele Bistriţa, Hunedoara, Neamţ, Dolj, pe o suprafaţă totală de aprox. 9,55 ha.

Ca urmare a controalelor efectuate la faţa locului de către reprezentanţii comisariatelor teritoriale ale Gărzii Naţionale de Mediu, au fost aplicate 4 sancţiuni contravenţionale, dintre care un avertisment şi 2 amenzi, în valoare totală de 65.000 lei. Ca măsură preventivă, s-a dispus supravegherea zonelor/terenurilor în scopul evitării producerii incendiilor de mirişte, vegetaţie uscată, stufăriş etc.

În urma analizării situaţiilor incendiilor enumerate mai sus, s-au stabilit următoarele cauze care au stat la baza producerii acestor incendii:

  • jar/scânteie/focuri în aer liber/chibrituri aprinse/efect termic al unui obiect incandescent/culegătorii de fructe de pădure (Teleorman, Neamţ, Maramureş, Constanţa, Braşov, Covasna, Hunedoara, Maramureş),
  • aprindere intenţionată/foc nesupravegheat/igienizare teren (Argeş, Vaslui, Alba, Dolj),
  • autoaprindere (Teleorman, Bucureşti, Botoşani, Iaşi, Harghita),
  • descărcări electrice (Prahova, Mureş),
  • joaca copiilor (Călăraşi, Dolj),
  • cauze neidentificate (Călăraşi, Prahova, Bucureşti, Maramureş, Bistriţa, Bihor, Galaţi, Constanţa, Bacău, Harghita, Mureş, Hunedoara)

În scopul evitării producerii altor incendii, Garda Naţională de Mediu a luat măsuri de prevenire şi reducere a riscurilor de incendiu, prin informarea tuturor administraţiilor publice locale, ocoalelor silvice, precum şi a societăţilor comerciale cu profil agricol asupra obligativităţii informării cetăţenilor şi a organizării de patrule în zonele cu risc de incendiu.

DailyBusiness
PSD cere reducerea urgentă a prețului la motorină pentru fermieri și îl presează pe Bolojan să decidă rapid
Spynews
Încă o despărțire în showbiz! Un artist celebru din România a confirmat separarea de iubită, în exclusivitate
Fanatik.ro
„V-ați uitat la derby?”. Gigi Becali a răspuns și apoi a pornit un atac fără precedent: „Sunt sătul de mizerii. Îți bați joc de oameni?”
Capital.ro
Călin Georgescu avertizează România: Mare pericol! Situația este aproape de colaps. Mă adresez astăzi celor mai bogați oameni
Playtech.ro
Ce joburi vor dispărea și ce meserii vor aduce bani mulți în viitor. Domeniile care vor avea cea mai mare cerere
Adevarul
Bucureștiul escortelor, cartografiat: zona cu cea mai mare concentrație de prostituție online din țară
wowbiz.ro
Dan Petrescu a fost operat de urgență! Care este starea antrenorului de fotbal: „Îi ținem pumnii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Pensiile ajung mai devreme în aprilie. O anumită categorie de pensionari vor primi bani în plus înainte de sărbătorile pascale 
iamsport.ro
Decebal Rădulescu i-a dat replica lui Gigi Becali, după ce latifundiarul a spus că vrea să trăiască o zi mai mult decât el
MediaFlux
Un spital din România încasează 200 de lei pentru comunicarea orei nașterii. Cererea, la mare căutare pentru întocmirea astrogramei
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj