Gaz Metan Mediaş a eliminat Poli Timişoara din Cupa României

Gaz Metan Mediaş a oprit-o pe Poli Timişoara din drumul către semifinalele Cupei Romîniei. Singurul gol al partidei a fost marcat de Cristi Bud în debutul meciului. Bud nu a mai prins în teren nici măcar finalul primei reprize. Atacantul Gazului a fost faultat dur de Scutaru şi a fost transportat de urgenţă la spital.

08 dec. 2011, 18:29

După ce a eliminat-o pe Steaua în 16-imi, Poli a încercat să scoată a altă echipă din Liga I din Cupă.

Prima mare ocazie a meciului a adus şi deschiderea scorului. Avram a centrat perfect iar Bud a marca pentru 1-0 în minutul 8.

Poli a fost la un pas de egalare însă lovitura de cap a lui Curtean a trecut pe lîngă poartă.
Minutul 25 a fost cu ghinion pentru marcatorul golului care a fost accidentat dur de Scutaru. Bud nu a mai putut continua prtida, ba ma mult, a fost urcat în ambulanţă şi dus la spital pentru investigaţii suplimentare.

La pauză se putea intra la egalitate, dar Pleşca a făcut minuni la şutul din lovitură liberă a lui Gorobsov.

La patru minute de la reluare Curtean a tras puţin pe lîngă poartă la o fază creată de Goga.
Cea mai mare ocazie a meciului a fost irosită de Tameş, în prelungirile partidei. Şutul său din cîtiva metri nu a nimerit poarta lui Pleşca.