GCS: Capacitatea de testare în România, în luna martie, era de sub 100 de teste zilnic, acum a ajuns la 40.000

Grupul de Comunicare Strategică a prezentat, duminică, date privind capaciattea de testare din România, de la debutul pandemiei până în prezent. Potrivit datelor prezentate, în luna martie capaciatea de testare era de sub 100 de teste zilnic, depăşind în octombrie 40.000 de teste în 24 de ore.
Romania TV
01 nov. 2020, 07:50
GCS: Capacitatea de testare în România, în luna martie, era de sub 100 de teste zilnic, acum a ajuns la 40.000

Grupul de Comunicare Strategică a realizat o agregare a datelor privind numărul de teste efectuate în România, la nivel național, de la începutul crizei sanitare generată de infecția cu noul tip de coronavirus (SARS-CoV-2) până în prezent.

În urma analizării datelor agregate rezultă următoarele concluzii:

  • Capacitatea de testare în luna martie a acestui an, la debutul epidemiei în România, era de sub 100 de teste prelucrare în fiecare zi.
  • În luna octombrie a fost atinsă capacitatea de prelucrare a peste 40.000 de teste pe zi.
  • În toată luna martie testele prelucrate au fost 24.654. În prezent sunt efectuate mai multe teste într-o singură zi decât în întreaga lună martie.
  • Capacitatea de testare a fost crescută rapid, de la 24.654 de probe prelucrate în luna martie la 150.720 în luna aprilie.
  • Capacitatea de testare a fost crescută în mod continuu, ajungând la posibilitatea de a efectua, în acest moment, peste 800.000 de teste lunar (în luna octombrie au fost efectuate 823. 057 de teste, iar în luna septembrie 616.745 de teste).

 

Judeţele în care s-au făcut doar 9 teste COVID în ultima zi. Capitala, la polul opus. Cum arată harta testării în România

Un raport arată că cele mai multe teste COVID făcute în ultimele 24 de ore au fost efectuate în Bucureşti. Aici au fost făcute peste 12.700 de teste. Şase judeţe însă se află la polul opus, unde au fost efectuate mai puţin 100 de teste.

Pe teritoriul României au fost raportate sâmbătă în total 36.181 teste. Dintre acestea, 12.723 au fost efectuate în București, în timp ce șase județe au efectuat sub 100 de teste:

-Giurgiu – 94, Prahova – 85, Brăila – 70, Dâmbovița – 40, potrivit G4Media.

Județul Călărași a efectuat doar 8 teste în ultima zi, iar Ialomița 9 teste. Următoarele județe care au efectuat teste puține în ultimele 24 de ore sunt Mehedinți (205), Vaslui (203), Buzău (188), Teleorman (160), Gorj (158) și Vrancea (137). Cele mai multe teste, după București, au fost efectuate în Timiș – 3151, Cluj – 2831 și Iași – 2030.

Reprezentantul României la OMS, Alexandru Rafila, a estimat că sfârșitul lunii decembrie va aduce un număr cu cinci cifre în statistica COVID-19 în România.

„Spuneam că această creștere, cazurile noi care apar, aduc la rândul lor alte cazuri noi, tot mai multe. Procesul acesta nu s-a oprit și probabil până spre sfârșitul lunii decembrie, în lipsa altor măsuri, cred că numărul de cazuri va înregistra un număr cu 5 cifre, deci cel puțin 10.000 de cazuri pe zi”, a transmis Rafila, la Digi 24.

Medicul susține că la un număr de 10.000 de cazuri pe zi, capacitatea terapiei intensive va fi depășită, iar acest lucru are consecință directă mortalitatea.

Citeşte şi: Doctorul Adrian Marinescu vine cu soluţia pentru COVID: Eu aş înlocui lockdown-ul total cu testarea masivă şi rapidă

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Iustin Petrescu și iubita lui se căsătoresc! Primele declarații despre nuntă
Fanatik.ro
FCSB revine în Ghencea! Cât plătește Gigi Becali pentru chiria stadionului
Capital.ro
Șoferii care trebuie să achite obligatoriu taxă în București. Ciprian Ciucu avertizează: Cine nu o plăteşte va fi sancţionat
Playtech.ro
Țara din Europa în care se mută turiștii după izbucnirea conflictului din Orientul Mijlociu. Devine refugiu pentru vacanțe sigure
Adevarul
Românii își schimbă planurile de vacanță după tensiunile din Orientul Mijlociu. Destinațiile care câștigă turiști
wowbiz.ro
Camelia Mitoșeru a vorbit deschis despre propria moarte. Cum vrea mama lui Mihai Mitoșeru să arate ziua înmormântării: „Flori albe și toată lumea îmbrăcată în alb”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Iulian „Mugurel” Vrabete, basistul trupei Holograf, s-a stins din viață la vârsta de 70 de ani
iamsport.ro
A sărit să-l bată pe finanțatorul echipei din Liga 1: ”Bă, tu trimiți nevestele jucătorilor la produs?”. A fost nevoie de intervenția poliției
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj