George Simion respinge ideea comasării alegerilor: „E ilegală, neconstituțională această comasare”

George Simion, președintele AUR, respinge ideea comasării alegerilor. "Noi știam că există niște reguli clare, nu poți să modifici cu șase luni înainte data alegerilor", a spus Simion în Parlament.
Alina Costache
31 ian. 2024, 17:13
George Simion respinge ideea comasării alegerilor:

„Am venit pentru un singur lucru, pentru respectarea Constituției, dacă nu mai există instituții abilitate. Eu știam că există un departament pentru apărarea Constituției. Noi știam că există niște reguli clare, nu poți să modifici cu șase luni înainte data alegerilor. Este, pentru numele lui Dumnezeu, o decizie a Curții Constituționale și este premierul acestei țări, domnul Marcel Ciolacu, care cu gurița lui, anul trecut, spunea că nu este constituțional. Atunci de ce își permit să discute ceva neconstituțional? Pentru că și-au făcut cărțile…

Dar ce-i cu comasarea? Ce vreți să faceți cu comasarea? Așa știți voi, aveți 50% în Parlament și gata, faceți alegerile neconstituțional. Așa alegeți să faceți cu democrația, asta primiți. Este doar o reacție. E ilegală, neconstituțională această comasare”, a spus George Simion în Parlament.

Citește și Ciucă, despre iniţiativa privind neimpozitarea pensiilor sub 3.000 de lei: Aproximativ un milion de beneficiari s-ar încadra între 2.000 şi 3.000 de lei. Impactul bugetar ar fi de 152 de milioane de lei pe lună

Simion i-a lansat o invitație lui Alfred Simonis să explice în fața parlamentarilor AUR de ce vrea PSD comasarea alegerilor.

„Îl așteptăm pe domnul Ciolacu sau pe tine, ca interimar, la noi în grup, să ne explicați de ce vreți să încălcați Constituția. Veți veni astăzi în fața parlamentarilor AUR să ne explicați de ce călcați în picioare Constituția?”, i-a spus Simion lui Simonis.

Citește și Generalul Ciucă mobilizează PNL: „Fraților, ori ne ridicăm și câștigăm toți. Ori pierdem şi pierdem toți!” Ce spune de reacţia „empatică” a PNL faţă de proteste

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Materiile la care David Popovici nu a excelent la școală. Ce au făcut profesorii pentru campionul olimpic
Mișcări în PNL înainte de congres: Oana Gheorghiu și Dragoș Pîslaru intră în organizația Sector 6 (Surse)
Playtech.ro
De ce unele baterii sunt AA și altele AAA. Explicația pe care puțini o cunosc, denumirile nu sunt alese întâmplător
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc dezastruos la un hotel din Republica Dominicană! O femeie și-a pierdut viața și alți 1.700 de turiști au fost evacuați
iamsport.ro
Scandalul-monstru din vestiarul României la CM 1994. Gică Popescu și-ar fi ”trimis” un coleg acasă, după conflictul cu secundul: ”Te-am făcut mare antrenor, vezi-ți de treaba ta!”
MediaFlux
Horoscop de weekend 20-21 iunie. Ce rezervă astrele pentru fiecare nativ
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?