Germania vrea să vină cu 8.000 de militari, 100 de tancuri şi încă 2.000 de vehicule la operaţiunea Trident Juncture

Forţele armate germane intenţionează să contribuie cu circa 8.000 de militari, 100 de tancuri şi peste 2.000 de vehicule la ceea ce ar putea fi cel mai mare exerciţiu al NATO de la sfârşitul Războiului Rece.
Iulian Tudor
17 aug. 2018, 20:12
Germania vrea să vină cu 8.000 de militari, 100 de tancuri şi încă 2.000 de vehicule la operaţiunea Trident Juncture

Contribuţia Germaniei va fi printre cele mai mari la exerciţiile „Trident Juncture”, programate între 25 octombrie şi 7 noiembrie în Norvegia. Operaţiunea ar urma să mobilizeze circa 40.000 de soldaţi din 30 de state membre NATO şi partenere.

Scopul „Trident Juncture” este „de a ne asigura că forţele NATO sunt instruite şi pregătite, de a prezenta capabilităţi colective şi de a arăta că NATO este puternic”, potrivit Forţelor armate norvegiene.

Costurile vor ajunge la 90 de milioane de euro, potrivit Ministerului german al Apărării.

NATO a investit mai multe resurse în exerciţii militare de la începutul crizei din Ucraina în 2014. Astfel de exerciţii servesc ca un factor de disuasiune pentru Rusia, percepută de statele membre din estul NATO – Polonia, Estonia, Lituania şi Letonia – drept o ameninţare.

Norvegia este unul dintre cele cinci state membre NATO care au frontieră cu Rusia.

La rândul ei Rusia şi-a intensificat exerciţiile în apropiere de teritoriul alianţei NATO din 2014. Exerciţiul „Sapad” din Belarus, care este stat vecin cu Lituania, Letonia şi Polonia, a provocat îngrijorare în urmă cu an. Potrivit unor surse ruse, au fost implicaţi 12.700 de militari. Pe de altă parte, surse occidentale evaluează numărul la 60.000 până la 80.000 de soldaţi.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cum a fost surprinsă Ivana Knoll, frumoasa fană a Croației, pe străzile din SUA, înainte de meciul țării sale cu Anglia de la Cupa Mondială
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru cărțile de identitate. Suma pe care o vor plăti românii după 29 august
Playtech.ro
Card sau cash? Metoda de plată care te face să cheltui mai mulţi bani în fiecare lună
Adevarul
De ce războiul din Iran înseamnă pentru SUA o înfrângere mai severă decât în Vietnam. Explicațiile unui expert
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 69 de ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză. Soția i-o oferise cadou de Ziua Îndrăgostiților
iamsport.ro
Fotbalistul român i-a închis telefonul în nas lui Giovanni Becali: ”Vreau să îți schimb viața!”
MediaFlux
Schimbări majore la Bacalaureat din 2030! Decizia Ministerului Educației merge spre publicarea în Monitorul Oficial
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?