Germanii nu se tem de terorism

Majoritatea germanilor nu se tem de terorism, în pofida recentelor atacuri din statul vecin Belgia, însă mai mult de jumătate dintre ei se așteaptă la un atac, de orice tip, pe teritoriul țării lor în acest an, relevă un sondaj făcut public duminică și citat de DPA, citată de Agerpres.
Romania TV
27 mart. 2016, 13:26
Germanii nu se tem de terorism

Conform ediției de duminică a cotidianului Bild, 56% dintre cei chestionați în cadrul sondajului de opinie au spus că, personal, nu se tem de terorism, în timp ce 42% au afirmat contrariul. Ancheta a fost realizată pe un eșantion de peste 500 de persoane.

Citat în același articol din Bild, ministrul german de interne Thomas de Maiziere a declarat că nu există informații că ar fi plănuite atacuri în Germania.

Citeşte şi Germania face planuri pe termen lung: Vrea să primească încă 2,5 milioane de refugiaţi

El a caracterizat situația de după sporirea riscului de terorism ca fiind ‘tensionată’, dar a adăugat că în prezent nu există motive de a anula evenimente publice sau de a lua măsuri de precauție similare.

Thomas de Maiziere și-a reiterat totuși apelul pentru un mai bun schimb de informații între agențiile europene de securitate. „În vremuri cu pericole grave, trebuie să fie clar că protecția datelor nu este mai importantă decât protecția cetățenilor”, a spus el.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Marele secret al Ștefaniei Szabo a fost dezvăluit! Medicul din Buzău ar fi avut o relație cu un bărbat cu familie: ”Părea să o apese”
Fanatik.ro
Anamaria Prodan, mândră de iubitul său, Ronald Gavril. Mesajul transmis după ce sportivul a oferit un nou K.O.
Capital.ro
Obligație la bloc pentru asociația de proprietari. Locatarii ce achită cu numerar trebuie să solicite: Se eliberează chitanțe separate
Playtech.ro
Lista completă a pensionarilor scutiți de CASS în 2026. Cine nu trebuie să plătească contribuția și cum se aplică regula
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Salariul minim ar urma să fie înghețat în 2026. Ordonanța de urgență pregătită de Executiv
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga, atac necruțător la adresa lui Ciolacu: ”A câștigat fiica unui PSD-ist prins că fura și la noi, deci nu mă surprinde scorul de la Buzău”
MediaFlux
536 de lei la pensie. Anunțul Casei Naționale de Pensii pentru aproape un milion de români
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Ce este tractografia RMN și cum ajută la înțelegerea afecțiunilor neurologice