Germanii vor munci mai mult decât până acum. ”Țara are nevoie de o redresare economică”

Schimbări pentru nemți! Se prelungește programul de muncă în Germania. Prim-ministrul din Bavaria, Markus Söder este de părere că germanii nu muncesc prea mult. Vezi toate detaliile mai jos.
Filip Stan
25 iun. 2024, 12:35
Germanii vor munci mai mult decât până acum. ”Țara are nevoie de o redresare economică”

Germanii muncesc prea puțin? Cel puțin așa crede prim-ministrul din Bavaria, Markus Söder.

„Germania are nevoie de o redresare economică”, spune Söder.

Te-ar putea interesa și ELVEŢIA – GERMANIA: 1-1. Fullkrug salvează în prelungiri onoarea gazdelor la Euro 2024

Markus Söder a fost întrebat și cum se poate realiza acest lucru, iar acesta a dat exemplul Greciei.

Din luna iulie, oamenii vor lucra șase zile pe săptămână.

„În Grecia, de exemplu, există acum o săptămână de șase zile, în timp ce noi discutăm despre o săptămână de patru zile”, a spus sceptic șeful statului bavarez.

Prin urmare, ”Germania joacă acum în zona de retrogradare din punct de vedere economic ”, a spus Söder.

În Germania există o lipsă de muncitori, în special în turism.

Cu săptămâna de șase zile, angajații își pot distribui orele în mod diferit pe parcursul săptămânii.

Numărul total de ore de lucru nu va putea crește la infinit: cerințele europene pentru orele maxime de lucru (48 de ore pe săptămână) vor rămâne în vigoare.

Conform Oficiului Federal de Statistică, angajații din Grecia lucrează deja 41 de ore pe săptămână. În Germania muncesc 35,3 ore pe săptămână.

”Multe femei ar dori să lucreze mai multe ore”

Programul de lucru flexibil este deja posibil în Germania, după cum explică Anja Piel, membru al consiliului de conducere al Confederației Sindicatelor Germane (DGB).

„O distribuire a orelor de lucru pe mai mult de cinci zile pe săptămână, cu o compensație adecvată, este posibilă în orice moment în cadrul negocierilor colective.”

Președintele Institutului German de Cercetări Economice ( DIW), Marcel Fratzscher, a declarat faptul că o săptămână de șase zile în Germania nu este fezabilă din punct de vedere social și nici măcar sensibil.

Astfel, cel mai mare potențial al forței de muncă din Germania se află în altă parte: printre femeile care nu lucrează și persoanele care lucrează cu fracțiune de normă.

Citește și Experiența trăită de Rareș Bogdan în Germania, la EURO 2024. ”Nu știam că românii sunt așa bogați”

„Multe femei care lucrează cu jumătate de normă ar dori să lucreze mult mai multe ore”, spune Fratzscher, conform Infranken.de.

„Acest lucru necesită reforme ale divizării soților, coasigurării și mini-locuri de muncă și investiții masive în extinderea centrelor de zi și a școlilor.”

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Scene incredibile în Capitală! Tânăr, surprins încercând să se arunce în fața mașinilor! CAV de la Survivor a intervenit imediat
Fanatik.ro
Datoria României a explodat, investițiile în sport lipsesc cu desăvârșire. Adevăratul motiv pentru care naționala nu se mai califică la Cupa Mondială
Capital.ro
Cum poți deveni asigurat la sănătate dacă nu ai un loc de muncă. Codul fiscal stabilește suma pe care trebuie să o plătești pentru CASS în 2026
Playtech.ro
Insula din România la care ajungi în mijlocul unei stațiuni celebre. Ascunde o comoară istorică
Adevarul
„Ne batem pe locuri care nu există”. Drama profesorilor care dau Titularizarea an de an doar ca să rămână suplinitori
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
Fostul căpitan de la FCSB a dat cărțile pe față: ”Am băut alcool ca să-mi suprim emoțiile”
MediaFlux
Cerere gratuită de informații privind pensia. Tot mai mulți români folosesc aplicația de la ASF
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România