GESTUL ŞOCANT al unui campion european VIDEO

Deşi a câştigat medalia de aur la campionatele europene desfăşurate la Helsinki, Finlanda, atletul francez Mahiedine Mekhissi-Benabbad a avut o ieşire nervoasă la finalul meciului. El a bruscat mascota campionatului.

04 iul. 2012, 18:45

Campionul la proba de 3.000 de metri obstacole, în vârstă de 27 de ani, a fost întâmpinat de „mascota Appy” după ce a trecut de linia de finish. Acesta a făcut-o pe mascotă să scape punga cu cadouri pe care voia să i-o ofere şi apoi a împins-o furios.

În costumul de mascotă era o fată de 14 ani, care, în afară de faptul că a fost un pic şocată de gest, nu a fost rănită.

Un spectator din public a surprins momentul duminică şi a postat videoclipul pe YouTube, potrivit DailyMail.

Directorul campionatului, Mika Muukka, a declarat că speră ca federaţia internaţională să „sancţioneze acest gest inacceptabil”.

Mahiedine Mekhissi-Benabbad a mai fost suspendat timp de 10 luni în 2011 după ce s-a luat la bătaie cu un alt atlet, la finele unei curse de 1.500 de metri.