Gigi Becali, donație fabuloasă pentru o mănăstire. A plătit sute de mii de euro pentru bolnavi de hepatita C

Gigi Becali este cunoscut pentru donațiile generoase pe care le-a făcut de-a lungul timpului. Omul de afaceri a mărturisit că în perioada în care se afla în închisoare a donat unei mănăstiri jumătate de milion de euro. Totodată, patronul FCSB a plătit sut de mii de euro pentru a ajuta bolnavi de hepatita C.
Alina Costache
12 oct. 2025, 20:39
Gigi Becali, donație fabuloasă pentru o mănăstire. A plătit sute de mii de euro pentru bolnavi de hepatita C

Gigi Becali a confirmat povestea lui Dani Coman și a povestit cum a donat de pe o zi pe alta 100.000 de euro către Mănăstirea Dumbrava, din județul Alba. Totodată, patronul de la FCSB a dezvăluit că, în perioada în care s-a aflat în închisoare, a transferat nu mai puțin de 500.000 de euro în conturile Mănăstirii Podromu, de la Muntele Athos.

Gigi Becali a dezvăluit că a donat fabuloasa sumă de 500.000 de euro în momentul în care a intrat în închisoare, către Mănăstirea Podromu: „Când am intrat la pușcărie, a doua zi am dat telefon și am spus – ‘Transferați 500.000 de euro în cont la Mănăstirea Prodromu, de la Muntele Athos, ca să vadă, să nu fie supărați’. Să vadă că sunt puternic, că nu mă doboară asta. Să nu fie supărați părinții. De celelalte nici nu mai spun, mai sunt biserici.

Citește și: Scandal uriaş, Gigi Becali a luat foc după ce bombardierii au venit să facă drifturi la baza FCSB: „Ce a ajuns baza mea, poligon de curse, şi eu bag milioane?”

Vizavi de povestea lui Dani Coman. L-am sunat pe părinte, l-am întrebat dacă are nevoie de bani, mi-a spus că are, mi-a dat numărul de cont și pac, 100.000 de euro în cont”, a povestit Gigi Becali, citat de Fanatik.

Nu doar Florentin Petre a fost ajutat de Gigi Becali când a suferit de hepatita C. Patronul de la FCSB a mărturisit că a cheltuit în jur de 800.000 de euro pentru tratamente, iar în jur de 800 de persoane din România au fost salvate de această boală.

„Când Florentin Petre a avut hepatita C, a spus că are nevoie de 40.000 de euro. Eu m-am interesat de ce e hepatita C, am avut și o fină care a avut și m-a rugat să vorbesc să o bag în față. Eu i-am spus că suntem creștini, că noi trebuie să murim și să trăiască ceilalți, nu să ne băgăm noi și să moară cel care era în față. I-am spus că nu e creștinește. Am spus că îi dau 40.000 și luăm medicamentul de care e nevoie. Era un program național.

Citește și: Cât a plătit Gigi Becali pe cele 3 tone de brânză de la nunta lui George Simion. Abia acum s-a aflat

Lângă mine era patronul de la Metaloglobus (n.r. – Imad Kassas) și mi-a spus că de ce să dau 40.000 de euro, ca să vă dați seama cum face Dumnezeu. A spus că merge el în Egipt și ia medicamentul cu 3.000 de euro. Cât vorbeam să mergem în Egipt și să luăm, a venit cineva și ne-a spus că în India este 1.500 medicamentul.

Pac, am dat telefon lui Mutu, el era acolo. Am vorbit cu el, dar nu s-a putut. După am vorbit cu Iulia Vântur, am trimis acolo un om, a luat de acolo 50 de medicamente. Am dat 75.000 de euro și mi-a adus 50 pe avion. Pe avion, ca să-ți dai seama cum le face Dumnezeu, pe scaun lângă al meu era un om care a avut hepatita C.

Atunci am vorbit cu fata lui Streinu Cercel. Am întrebat-o care este treaba cu hepatita C, iar ea mi-a spus că oamenii mor, pentru că le vin rândul. Am spus atunci că nu mai mor oamenii, să ia 100 de bucăți și să le dea la oameni, ca să nu mai existe coadă. Eu am zis să nu mai aștepte oamenii de la statul român, ci să le dea gratis, că mor oameni. Am zis să ia câte vrea ea, cât e nevoie.

Pe Petre l-am salvat înainte, i-am dat bani. Nu știam pontul de 1.500, lui i-am dat 40.000 de euro. Am plătit sute de mii de euro pe hepatita C. Am salvat sute de vieți! Era programul național, așa e la Matei Balș. Puteți să întrebați! Altfel, oamenii mureau. Rândul se întindea pe 4-5 ani, costa mult. Am spus atunci că eu cumpăr, nu contează câte! Am cheltuit atunci vreo 7-800.000 de euro, deci am salvat vreo 7-800 de oameni de hepatita C”, a încheiat Gigi Becali.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
E gata! Miliardarul ucrainean Igor Surkis a făcut anunțul despre Vladislav Blănuță, românul acuzat că e pro-rus
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Ce știai greșit despre lista de plată la întreținere. Nu e obligatoriu să se afișeze imediat
Playtech.ro
Cum poţi beneficia de asigurare medicală dacă ţi-ai pierdut locul de muncă: este singura variantă
Adevarul
Mărturiile părinților ai căror copii au ajuns în moarte cerebrală după intervenții chirurgicale la Spitalul Județean Constanța
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Părinții care și-au pierdut copiii după ce au fost operați la Constanța fac mărturii terifiante: „A luat-o la palme să verifice”
iamsport.ro
Britanicii prezintă o curiozitate despre Ion Țiriac: 'Decizia care i-a schimbat viața'
MediaFlux
Amenzi uriașe pentru românii care n-au cauciucuri de iarnă în aceste zile. Mii de lei și zeci de puncte de penalizare pentru șoferii inconștienți
stirilekanald.ro
Imaginile durerii de la înmormântarea lui Matei, fiul preotului care a murit în ziua de Bobotează! Mama și fratele său se află în continuare în stare gravă la spital
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend