Gimnastica poate fi salvată. Funeriu dă înapoi în scandalul rentei viagere

Pus în faţa desfiinţării loturilor olimpice de gimnastică, ministrul Daniel Funeriu a cerut reanalizarea oportunităţii introducereii pragului de 30 de ani de la care un sportiv poate solicita renta viageră.
Romania TV
17 nov. 2011, 13:47
Gimnastica poate fi salvată. Funeriu dă înapoi în scandalul rentei viagere

România este în pericol de a rămâne fără lot olimpic de gimnastică, din cauza noilor reglementări privind normele de acordare a rentei viagere, însă situaţia este pe cale să se reglementeze, prin modificarea unor paragrafe din Legea Sportului.

Speriat de perspectiva de a nu ne putea prezenta la Olimpiada de la Londra cu  echipele de gimnastică, minsitrul Daniel Funeriu i-a trimis o scrisoare Doinei Melinte, preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Sport şi Tineret, în care în cere să reanalizeze oportunitatea introducerii pragului de vârstă de 30 ani, de la care un sportiv să poată solicita renta viageră.

Referitor la proiectul de modificare a Legii educatiei fizice şi sportului nr. 69/2000, aflat în dezbatere pe pagina web a Autorităţii Naţionale pentru Sport şi Tineret, vă solicit reanalizarea oportunităţii introducerii pragului de vârstă de 30 ani, de la care un sportiv să poată solicita renta viageră, conform art. 22 din propunerea de lege, astfel încât textul final să fie în avantajul sportivilor în activitate. Cei care cu adevarat fac cinste României în lume trebuie sprijiniţi şi mobilizaţi spre marea performanţă, nu descurajaţi prin propuneri legislative care ar stimula renunţarea la activitatea sportivă„, se arată în textul scrisorii.

Ca urmare a textului de lege aflat încă în dezbatere gimnastele de la lotul olimpic al României au anunţat că vor părăsi echipa, pentru că nu vor să aştepte intrarea în vigoare a legii şi să rateze astfel renta viageră, în cazul în care se va impune limita de vârstă.

Dealtfel, ministrul Funeriu a fost prezent la Izvorani, unde şi-a întărit susţinerea pentru gimnaste şi sprijinul său în modificarea paragrafului referitor la renta viageră, în favoarea sportivelor. „Militez pentru rămânerea în activitate a gimnaştilor. În momentul de faţă sunt 505 beneficiari ai acestor rente, ce primesc lunar sume cuprinse între 2.200 şi 8.000 de lei„, a spus Daniel Funeriu.

DailyBusiness
Lobga Rangzen, un apărător al drepturilor tibetanilor, a murit după ce și-a dat foc în fața sediului ONU
Spynews
Imaginile momentului! Tatăl lui Mario Berinde, dărâmat de durere la mormântul fiului său! Ce gest a făcut | VIDEO
Fanatik.ro
Primul transfer al Rapidului după succesul categoric cu Dinamo Kiev. „Are foarte multă forță”. Exclusiv
Capital.ro
Premierul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, și-a anunțat demisia. Guvernul de la Chișinău își încheie mandatul
Playtech.ro
Trucul de 50 de lei care poate reduce temperatura din casă chiar și cu 3-4 grade. Este esențial în perioadele de caniculă
Adevarul
Godină, reacție în scandalul azilelor din Bihor: „Oamenii erau îngrijiți bine, dar lucrurile nu funcționau legal”
wowbiz.ro
Codruța Filip și Valentin Sanfira, surprinși din nou împreună. Fanii au crezut că nu văd bine
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine este tânărul găsit fără suflare în apropierea unui lac din Iași! Avea doar 18 ani și dispăruse în urmă cu cinci zile
iamsport.ro
Decizia luată de Kopic în privința viitorului său, după ce a plecat de la Dinamo
MediaFlux
Percheziții în 5 județe într-un dosar privind suspiciuni de fraudare a examenelor de Bacalaureat. Reacția Ministerului Educației
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?