Google susţine că a construit cel mai performant computer cuantic

Gigantul informatic american Google susţine că a atins o etapă importantă cunoscută sub numele de "supremaţie cuantică", prin fabricarea unui calculator cu capacităţi mult superioare celor ale celor mai puternice computere convenţionale, potrivit ediţiei de vineri a Financial Times.
Romania TV
23 sept. 2019, 07:46
Google susţine că a construit cel mai performant computer cuantic

Aceste calculatoare de tip nou sunt capabile să realizeze anumite sarcini mult mai repede decât cele actuale, deoarece pot folosi proprietăţi uimitoare ale particulelor care le permit să scape de regulile fizicii clasice.

Un studiu al cercetătorilor de la Google care descrie această inovaţie, consultat de jurnaliştii cotidianului de afaceri, a fost publicat succint pe site-ul NASA săptămâna aceasta înainte de a fi retras.

Cercetătorii afirmă în acest studiu că procesorul lor este capabil să efectueze în trei minute şi douăzeci de secunde o operaţie pentru care ar fi nevoie de 10.000 de ani în cazul celor mai avansate calculatoare din prezent.

Ei ar fi atins aşa-numita „supremaţie cuantică”, demonstrând clar că un computer cuantic depăşeşte un computer convenţional în ceea ce priveşte performanţa.

Alphabet, compania mamă Google, nu a răspuns imediat la solicitările AFP.

Potrivit cercetătorilor companiei din California, procesorul nu poate rezolva decât un singur calcul simultan, iar aparatele cuantice pentru aplicaţii industriale reale nu vor putea fi folosite decât după mai mulţi ani.

Dar este „un pas esenţial spre informatica cuantică la scară largă”, scriu ei în studiu, conform Financial Times.

Deşi există deja prototipuri de calculatoare cuantice, ele nu pot efectua în prezent decât sarcini similare cu cele realizate de un computer normal, dar mai rapid.

Calculatoare cuantice de succes ar putea schimba datele în domenii precum criptografia, chimia sau inteligenţa artificială.

Antreprenorul tehnic Andrew Yang, care candidează pentru postul de primar din partea Partidului Democrat, a salutat acest progres.

„Faptul că Google implementează informatica cuantică este un pas important. Acest lucru înseamnă, printre altele, că niciun cod nu poate fi indescifrabil”, a scris el pe Twitter. 

DailyBusiness
Adolescenții români care învață să fie responsabili și se angajează pe timpul verii. Ce vor să-și cumpere cu banii câștigați
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Lacul din Ungaria care atrage mai mulți turiști decât toate stațiunile de pe litoralul românesc. Este cel mai mare lac din Europa Centrală
Capital.ro
Noua TAXĂ care se pregătește în România. Proprietățile vor fi suprataxate. Românii care vor contribui mai mult la stat.
Playtech.ro
Anunţul momentului despre vremea în august! Va fi o lună cum nu am mai avut de ani de zile, spun meteorologii
DailyBusiness
Lene pe bani publici: bugetarii din România, codașii Europei la productivitate, arată un STUDIU al Uniunii Europene
Adevarul
Gestul devenit viral al unui agent de pază de la Beach, please!: „Definiția umanității”
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Gustări de vară. Pasta de dovlecei și icrele false din fasole vor arăta spectaculos pe platourile festive
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
L-a părăsit când el era plecat de acasă. N-a avut nicio remușcare
kanald.ro
Cine sunt femeile celebre care au fost în viața lui Lucian Viziru. Cel mai dorit burlac din România a cucerit celebrități precum Catrinel Sandu sau Gabriela Spanic
Cancan.ro
Mihaela și soțul ei au lucrat 16 ani în Italia, timp în care au trimis 235.000 € părinților soțului. Ce au făcut socrii cu banii
Playsport.ro
Bolojan schimbă harta României. Comasarea primăriilor din țară și reducerea...
Capital.ro
Doliu în televiziune. Marele prezentator a murit. Toți copiii l-au iubit. A fost un pionier
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
stirilekanald.ro
VIDEO Primul caz de malarie luat din România. Pacientul, internat la Spitalul Victor Babeș
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Pensionarii care vor plăti 2.430 de lei pe an. Calcul exclusiv de la Casa de Pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Planta care alungă căpușele din curte. Ce ar trebui să ai neapărat în grădină ca să scapi de musafirii nepoftiți