Grecia: Parlamentul a aprobat noi reduceri bugetare cerute de creditorii ţării

Parlamentul grec a aprobat marţi seara o nouă serie de reduceri bugetare cerute de creditorii Greciei în schimbul noului plan de ajutor financiar, potrivit numărătorii oficiale a voturilor.
Romania TV
29 feb. 2012, 06:12
Grecia: Parlamentul a aprobat noi reduceri bugetare cerute de creditorii ţării

O majoritate de peste 202 deputaţi din totalul de 283 care au participat la vot au aprobat reduceri ale cheltuielilor în valoare de 3,2 miliarde de euro pentru 2012, a anunţat preşedintele de şedinţă Grigoris Niotis.

El a precizat că 80 de parlamentari au votat împotrivă şi unul s-a abţinut de la vot.

Aceste măsuri vor presupune reduceri ale celor mai mari pensii primite de funcţionari publici, ale salariilor liderilor de colectivităţi locale şi de organisme publice de cercetare.

Noile economii bugetare erau condiţia fixată de creditorii ţării pentru acordarea unui al doilea împrumut de 130 de miliarde de euro, care se adaugă ştergerii unor datorii de 107 miliarde de euro în curs de parafare cu creditorii privaţi ai Greciei.

Atena trebuie să ramburseze obligaţiuni în valoare de aproape 15 miliarde de euro care ajung la termen la 20 martie, ceea ce statul nu poate face fără asistenţă financiară.

Partidul socialist Pasok şi cel conservator Noua Democraţie, care formează coaliţia guvernamentală condusă de fostul vicepreşedinte al Băncii Centrale Europene (BCE) Lucas Papademos, dispun de 193 de deputaţi din totalul de 300 din Parlament.

Liderul partidului Noua Democraţie, Antonis Samaras, făcuse apel la Parlament să voteze aceste măsuri impopulare pentru a „încheia un capitol mizerabil” din istoria ţării.

Aceste măsuri trebuia să fie votate înainte de reuniunea miniştrilor de Finanţe din cadrul Eurogroup, care va avea loc joi la Bruxelles, menită să verifice progresul reformelor cerute de la Grecia.

O altă lege, care prevede reducerea cheltuielilor cu sănătatea şi a pensiilor complementare, de asemenea cerută de creditori (UE, FMI, BCE), urmează să fie adoptată miercuri de Parlament în procedură de urgenţă.

În acelaşi timp, sindicatele fac apel la o grevă de trei ore în cadrul unei zile europene de acţiune împotriva măsurilor de austeritate care se generalizează în zona euro pentru a combate criza datoriilor.

DailyBusiness
Concediile medicale, sub lupă. Ministerul Sănătății investighează posibile abuzuri sistemice: Nu mai accept să plătim vacanțe inventate
Spynews
Bacalaureat 2025. Rezultatele finale din sesiunea de vară au fost publicate. Vezi ce notă ai luat la fiecare probă
Bzi.ro
Ion Țiriac, cadou fabulos pentru Kira Hagi! A aparținut Ducesei de Kent
Fanatik.ro
Pe urmele panterei negre scăpate de bulgari. Ce spune primarul din Prundu, locul de unde s-a dat alarma: ”Am fost și eu acolo. Le-am zis cetățenilor să evite locul”
Capital.ro
Se taie din banii de pensie. Pensionarii achită până la 400 de lei către stat. Anunț de la Casa Națională de Pensii
Playtech.ro
Obligatoriu pentru toți stăpânii de animale din România. Ce trebuie să facă în zilele caniculare, legea este clară
DailyBusiness
Ministrul Muncii: „Fără excepții!” Sporul pentru condiții vătămătoare, plafonat la 300 de lei pentru toți angajații din sectorul public
Adevarul
„Are demisia mea pe masă”. Ministrul Daniel David a cerut să nu fie daţi afară oameni din educaţie şi cercetare
wowbiz.ro
WOWbiz EXCLUSIV: Irina Columbeanu a sosit ÎN MARE SECRET în România! Avem primele imagini de la aeroport
Spynews
Andreea. Amelia. Teodora. Numele primelor trei ispite feminine, din sezonul 9, Insula Iubirii, care începe din 21 iulie, la Antena 1!
Spynews
Tatăl lui Nicușor Dan a murit! Doliu în familia președintelui României
Evz.ro
Cine este misterioasa femeie de afaceri care a închiriat Eximbank un sediu cu 120.000 de euro pe lună. Exclusiv
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali şi-a făcut apariția cu mare stil la nunta fiicei lui Gică Hagi! Cum a arătat miliardarul de la FCSB
kanald.ro
Sebastian, un băiat de doar 12 ani, s-a stins din viață după o provocare de pe TikTok. Mesajul sfâșietor al părinților: „Vă rugăm, vorbiți cu copiii voștri”
Cancan.ro
Victor, un elev din București, a luat 8.70 la Istorie Ce notă finală a obținut după ce a făcut contestație: 'Am plâns'
Playsport.ro
Semnele de pe ecranul telefonului tău pot arăta că ești spionat. Microfonul sau camera...
Capital.ro
Decizie pentru românii care schimbă buletinul. Anunț oficial pentru cei care au nevoie de o nouă carte de identitate
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Milionarul a petrecut noaptea cu o blondă, înainte să anunțe despărțirea de soție. S-a aflat cine e misterioasa femeie
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Vâlcea, în care Eduard și George au ars de vii într-un accident groaznic, la doar 23 și 24 de ani! Erau urmăriți ca în filme de polițiști
Mihai Leu, în continuare în stare gravă! Mesajul transmis de Institutul Clinic Fundeni
MediaFlux
Pensionarii primesc 679 de lei pe lună. Anunț al Casei Naționale de Pensii
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Arborii exotici au prins rădăcini și la noi. Fructul minune bogat în vitamina C care s-a aclimatizat perfect și aduce profit fermierilor