Grevă generală: Toate zborurile au fost anulate, iar jumătate dintre trenuri nu vor circula

Toate zborurile din şi spre Belgia au fost anulate pentru o zi din cauza unei greve generale, a anunţat autoritatea pentru controlul traficului aerian, scrie BBC.
Iulian Tudor
13 feb. 2019, 09:10
Grevă generală: Toate zborurile au fost anulate, iar jumătate dintre trenuri nu vor circula

Zborurile sunt anulate pentru 24 de ore, începând cu ora 22:00 marţi.

O grevă naţională a fost organizată de trei sindicate importante.

Agenţia de trafic aerian Skeyes a informat: „Cu şase ore înainte de începerea grevei naţionale, compania nu are destule informaţii cu privire la nivelul staff-ului în timpul acţiunii industriale care va începe în această seară”.

Mai multe companii aeriene şi-au anulat sau reprogramat zborurile din timp. De asemenea, greva va afecta parţial şi zborurile care trec prin spaţiul aerian al Belgiei pentru că Skeyes este responsabilă de tot traficul până la altitudinea de 7.500 de metri.

Dincolo de această altitudine, zborurile sunt coordonate cu ajutorul organizaţiei europene Eurocontrol, care a anunţat că va publica „rute alternative pentru a se putea evita spaţiul aerian belgian”.

Zborurile militare şi guvernamentale nu vor fi afectate.

Greva generală, organizată de cele trei sindicate majore din Belgia, vine în urma unor neînţelegeri cu guvernul privind creşterea salariilor, care este limitată la 0,8% pentru următorii doi ani.

Sindicatele cer o mărire a salariilor, alocaţiilor şi a pensiilor pentru a se ajunge la un nivel de trai „rezonabil”, precum şi găsirea unui echilibru între timpul liber şi locul de muncă.

De asemenea, va fi afectat şi transportul public, doar jumătate dintre trenuri funcţionând, conform operatorului feroviar SNCB.

DailyBusiness
PSD cere reducerea urgentă a prețului la motorină pentru fermieri și îl presează pe Bolojan să decidă rapid
Spynews
Încă o despărțire în showbiz! Un artist celebru din România a confirmat separarea de iubită, în exclusivitate
Fanatik.ro
Românul cu contracte de milioane de euro, apropiat al lui Ilie Bolojan, a făcut un anunț neașteptat despre premier: „Despre Oradea a spus că nu e…”
Capital.ro
Vești bune pentru proprietarii din România. Documentele care se eliberează gratuit: Totul se face online
Playtech.ro
Cât câștigi într-un weekend dacă ai o meserie bună în România. Veniturile pot depăși un salariu săptămânal
Adevarul
Haos la votul pe Buget: scandal pe regulament, după ce AUR s-a răzgândit și nu a mai votat amendamentele PSD
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Patriarhul Ilia al II-lea. Acesta avea 93 de ani
iamsport.ro
Uluitor! Fără Balaci, Dobrin, Chivu sau Mutu. Florin Prunea a alcătuit echipa ideală din istoria României și a surprins pe toată lumea
MediaFlux
PAPARAZZI Simona Halep și Dorin Mateiu nu se mai ascund! Prânz romantic în oraș ziua în amiaza mare FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj