Gripa continuă să facă victime în România. Bilanţul tragic a ajuns la 15 morţi UPDATE

Gripa continuă să facă victime în România, numărul persoanelor decedate a ajuns la 15. 
Romania TV
03 feb. 2020, 11:09
Gripa continuă să facă victime în România. Bilanţul tragic a ajuns la 15 morţi UPDATE

UPDATE: Ultima persoană care a decedat din cauza gripei este o femeie în vârstă de 70 de ani din Bucureşti. Femeia avea condiţii medicale preexistente, nu fusese vaccinată antigripal şi a fost confirmată cu coinfecţie cu virus gripal tip A, subtip H3 şi tip B.

UPDATE: Un bărbat de 66 de ani, care avea mai multe boli cronice, a decedat luni, în timp ce era internat la Secţia boli infecţioase a Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Alba Iulia, posibil din cauza gripei, testul rapid efectuat fiind pozitiv.

„Astăzi, la ora 14,20, SJU Alba Iulia, Secţia boli infecţioase, a comunicat un deces la un caz posibil gripă, (test rapid – pozitiv), 66 de ani, cu boli cronice asociate. Menţionăm că acest caz nu este confirmat la Institutul ‘Cantacuzino'”, a transmis Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Alba.

„Trebuie precizat însă că există mai multe cazuri, la nivelul judeţului, diagnosticate clinic şi pe teste rapide”, se menţionează în comunicat.

Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică a confirmat decesul unei femei din judeţul Mureş. Femeia, în vârstă de 90 de ani, din judeţul Mureş, avea condiţii medicale preexistente şi nu a fost vaccinată antigripa, fiind confirmată cu virus gripal tip A, subtio H3. Femeia a decedat miercuri, 29 ianurie.

Anterior, au fost semnalate decese din cauza gripei în judeţele Cluj, Argeş, Bistriţa-Năsăud, Dâmboviţa, Hunedoara, Sibiu şi Vaslui (câte un caz), iar în Prahova, Harghita şi municipiul Bucureşti au fost câte două decese.

Citeşte şi:Gripa face încă o victimă în România. Bilanţul tragic a ajuns la 13 morţi

In sezonul precedent, in perioada similara, au fost inregistrate 69 decese confirmate cu virus gripal, din care 52 tip A, subtip (H1)pdm09, 8 subtip H3 si 9 A nesubtipat, iar de la inceputul sezonului au fost confirmate cu laboratorul 398 cazuri de gripa.

Citeşte şi:Gripa închide şcolile din Capitală. Peste 23 de unităţi de învăţământ îşi suspendă parţial cursurile

Pana la data de 26.01.2020 au fost vaccinate antigripal 1.475.494 persoane din grupele la risc, cu vaccin distribuit de Ministerul Sanatatii.

 
 

DailyBusiness
Ce a putut să găsească Piedone la câteva restaurante de pe litoral. ANPC le-a suspendat activitatea pe loc: „A înflorit salcâmul în bucătărie”
Spynews
Elena Udrea iese din închisoare! Tribunalul Prahova a respins contestaţia înaintată de Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA)
Bzi.ro
Ultima imagine cu Felix Baumgartner înainte de moarte. Ce a scris alături de imagine
Fanatik.ro
Cât trebuie să mănânci, de fapt, la vârsta de 50 de ani. Cele mai bune sfaturi ale unui nutriționist celebru
Capital.ro
Cartea de identitate trebuie schimbată neapărat. Românii sunt obligați. Anunț oficial de la Primărie
Playtech.ro
Cine se bate pe averea de 250 de milioane de euro a lui Felix Baumgartner. Mihaela Rădulescu nu are nicio șansă
DailyBusiness
Ce avere a lăsat Felix Baumgartner. Cine sunt succesorii legali ai iubitului Mihaelei Rădulescu
Adevarul
Israelul publică noi fotografii cu liderul de facto al Hamas. Cum încearcă să se ascundă ultimul comandant de rang înalt rămas în viață
wowbiz.ro
„Noi am fost DRAGOSTE”. Prima reacție a Mihaelei Rădulescu după moartea lui Felix Baumgartner
Spynews
Unde a fost găsită adolescenta de 14 ani, din Brăila, dispărută de aproape o săptămână. Părinții sunt încă în stare de șoc: "Are vânătăi"
Spynews
Sânziana Negru și Ștefan Floroaica și-au amenajat un colț de rai! Cum arată casa străbunicilor, după renovare | VIDEO
Evz.ro
Inflația explodează în România. Avertisment crunt din partea BNR
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Cum arată piscina complexului italian în care s-a prăbușit Felix Baumgartner
kanald.ro
Horoscop săptămânal Thomas Rob pentru 21 - 28 iulie 2025: Se dezlănțuie haosul pentru nativi! Se vor confrunta cu certuri, secrete și despărțiri
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu, prima REACȚIE după moartea lui Felix Baumgartner. A postat un mesaj sfâșietor
Playsport.ro
Autopsia lui Felix Baumgartner a fost finalizată. Care a fost, de fapt, ce au descoperit medicii...
Capital.ro
Președintele Nicușor Dan, anunțul serii despre pensii: Eu am spus că a fost o greșeală...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu Nicolae Dică și soția lui, în costum de baie roz, la plajă
stirilekanald.ro
VIDEO Noi detalii despre accidentul în care a murit Felix Baumgartner. Ce i-a adus, de fapt, sfârșitul
Fiica lui Sebastian Burduja a murit la 3 ani
MediaFlux
Vârsta de pensionare crește la 70 de ani! Se va aplica tuturor persoanelor născute după 31 decembrie 1970. Dezbateri privind noua lege într-o țară europeană
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Hidrocentrala Răstolița renaște după trei decenii de pauză. Ministrul Energiei: „Fac tot ce ţine de mine ca să deblochez situatia”