Grupare de proxeneţi, destructurată de DIICOT. Şapte persoane au fost reţinute

Şapte persoane din Călăraşi, acuzate că au exploatat mai multe tinere pentru prostituţie, printre acestea fiind şi minore, au fost reţinute de procurorii DIICOT. 
Romania TV
07 feb. 2020, 09:57
Grupare de proxeneţi, destructurată de DIICOT. Şapte persoane au fost reţinute

Potrivit unui comunicat al DIICOT, procurorii din Călăraşi au reţinut şapte inculpaţi pentru săvârşirea infracţiunilor de constituire a unui grup infracţional organizat, trafic de minori, trafic de persoane şi proxenetism.

În cauză s-a stabilit că, în perioada iunie 2019 – februarie 2020, pe raza judeţului Călăraşi s-a constituit un grup infracţional organizat, format din 9 persoane, având ca obiect traficarea şi exploatarea sexuală, prin recrutare, transportare, primire şi determinare prin inducere în eroare la practicarea prostituţiei.

În urma cercetărilor, s-a stabilit faptul că membrii grupării au traficat sau au înlesnit practicarea prostituţiei în scopul obţinerii de foloase materiale, a unui număr de şase persoane de sex feminin (trei dintre ele fiind minore).

Citeşte şi Reţea de proxeneţi care exploata sexual românce în Barcelona, destructurată de Crăciun

Joi, procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Călăraşi împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Bucureşti – Serviciul de Combatere a Criminalităţii Organizate Călăraşi au efectuat şapte percheziţii domiciliare, pe raza judeţelor Călăraşi, Ilfov şi a municipiului Bucureşti, în urma cărora 21 de persoane au fost conduse la sediul DIICOT – BT Călăraşi, în vederea audierii.

Vineri, cei şapte inculpaţi urmează să fie prezentaţi Tribunalului Călăraşi cu propunere de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile, iar faţă de o altă persoană a fost dispusă măsura controlului judiciar.

Acţiunea a fost efectuată cu sprijinul lucrătorilor de poliţie din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Călăraşi, cu suportul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Sorinel Copilul de Aur și-a dus soția în vacanță, după scandalul cu fosta amantă! Ce destinație au ales
Fanatik.ro
Primul antrenor care refuză să-i ia locul lui Marius Baciu la FCSB: „Nu voi ajunge niciodată acolo!”
Capital.ro
Pensii 2026. Nu te găsește poștașul acasă? Ce trebuie să faci ca să nu rămâi fără bani
Playtech.ro
Câți bani mai câștigă șoferii de Uber și Bolt după scumpirea motorinei şi benzinei. Sumele după taxe și carburant
Adevarul
„Soția s-a rănit într-un fier ieșit din saltea”. Vacanța de 2.380 de euro a unei familii de români într-un hotel de 5 stele din Turcia s-a transformat într-un coșmar
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Român de 19 ani, MORT după ce a cules r... Vezi mai mult
iamsport.ro
Banciu a numit viitoarea campioană a României: ”O să câștige atât sezonul regulat, cât și play-off-ul!”
MediaFlux
Gata cu buletinele vechi! Cartea de identitate electronică devine documentul standard în România
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România