Guvernul a aprobat ajutoare de urgență de aproape 1 milion de lei

Guvernul va acorda ajutoare de urgență de 1 milion de lei pentru sprijinirea a 232 de familii și persoane singure cu probleme sociale grave.
Alina Costache
16 nov. 2022, 16:45
Guvernul a aprobat ajutoare de urgență de aproape 1 milion de lei
Ministerul Muncii și Solidarității Sociale

Ajutoare în sumă totală de aproape 995,500 de lei vor fi oferite celor care se află în situații de necesitate în urma unor incendii sau fenomene meteorologice deosebite, celor care au probleme de sănătate grave sau riscă excluziunea socială.

Citește și: Se dau bani de la stat! Cine sunt românii care vor beneficia de ajutoare de urgenţă majorate

Sumele vor fi acordate astfel:

  • 255.000 lei pentru 39 familii și persoane singure aflate în situații de necesitate cauzate de incendii, din județele Alba, Bacău, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Hunedoara, Iași, Ilfov, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Timiș, Vaslui, Vâlcea și municipiul București;
  • 8.000 de lei pentru două familii care se confruntă cu situații de necesitate cauzate de fenomene meteorologice periculoase, din județele Tulcea și Vaslui;

Citește și: Vin ajutoare pentru milioane de români, 24 kg de alimente. Românii primesc carne de porc şi gem dietetic de Sărbători

  • 732.500 de lei pentru 191 familii și persoane singure care se confruntă cu situații deosebite determinate de starea de sănătate ori alte cauze care pot conduce la apriția sau sporirea riscului de excluziune socială din județele Alba, Argeș, Bacău, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea și municipiul București.

Suma totală este suportată integral din bugetul alocat Ministerului Muncii și Solidarității Sociale.

 

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Numită „cea mai mare cerșetoare de atenție”, Ivana Knoll a făcut furori pe stadion la CM 2026. Ținuta care a furat toate privirile
Capital.ro
Cei mai bogați fotbaliști de la CM 2026. Doi dintre ei au depășit pragul istoric
Playtech.ro
Apa care picură de la aerul condiționat te poate costa până la 5.000 de lei. Ce trebuie să știe proprietarii de apartamente
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ipoteză șoc în cazul morții actriței Ece Irtem. O mușcătură de maimuță i-ar fi cauzat decesul
iamsport.ro
Fără dubii! Pancu a recunoscut că ar fi refuzat-o pe Rapid dacă primea cealaltă ofertă la care spera: ”O dată în viață!”
MediaFlux
Cât costă un covrig pe stadioanele de la Cupa Mondială. Prețul uriaș pe care trebuie să îl plătească suporterii
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?