Guvernul a dublat premiul pentru aurul câştigat de Larisa Iordache la Europenele de gimnastică

Ministrul Tineretului şi Sportului Nicolae Bănicioiu a premiat cu suma totală de 441.000 lei, performanţele realizate de gimnastele, gimnaştii şi antrenorii români la Europenele de la Moscova (1 medalie de aur, 5 de argint şi 1 de bronz) cu prilejul unei scurte festivităţi la care a asistat şi Nadia Comăneci.
Filip Stan
24 apr. 2013, 15:08
Guvernul a dublat premiul pentru aurul câştigat de Larisa Iordache la Europenele de gimnastică

”Ne-am întâlnit pentru a ne bucura şi a felicita tinerii noştri sportivi care, printr-un efort susţinut, au reuşit să ne aducă o mare bucurie şi evident să facă cinste şi onoare imaginii României la scară internaţională. Nu este puţin lucru, dar vă asigur că prin ceea ce aţi realizat la acest campionat european şi prin tot ce continuaţi să realizaţi, dumneavoastră sunteţi adevăraţii ambasadori ai ţării noastre şi nu putem decât să vă mulţumim şi să ne mândrim cu dumneavoastră.

Ca primă dovadă a deschiderii şi a conştientizării eforturilor dumneavoastră, eu şi echipa ministerială am decis dublarea premiilor oferite pentru locul I, iar dincolo de orice vreau să reiterez sprijinul şi să-i asigur că tot efortul meu este alături de federaţia de gimnastică şi de antrenorii lotului de gimnastică Octavian Bellu şi Mariana Bitang şi o să sprijin orice demers pe care îl au domniile lor. Mulţumirile pentru performanţe sunt şi în numele Guvernului României şi de asemenea vreau să confirm sprijinul pe care îl veţi avea din partea întregului guvern al României”, a declarat cu prilejul premierii, ministrul Nicolae Bănicioiu, citat de Agerpres.

Larisa Iordache, aur la bârnă, argint la individual compus, sol şi sărituri, va încasa 28.000 lei pentru aur, premiu dublat, şi 25.200 lei pentru cele 3 medalii de argint. Conform legii, medalia de aur este răsplătită cu 14.000 lei, argintul – 8.400 lei şi bronzul – 5.600 lei.

Citeşte şi

Gimnastică artistică: Bellu şi Bitang nu au mai fost plătiţi după JO 2012

Bănicioiu a reamintit că pe durata mandatului său va iniţia demersuri legislative pentru o finanţare mai bună a sportului: ”Reiterez şi cu această ocazie că, pe durata mandatului meu, vreau să pot aduce îmbunătăţiri legii sportului, partea de sponsorizare a acţiunilor sportive, să aduc modificări la statutul antrenorului şi astfel venim în întâmpinare unei mari doleanţe a sportului românesc şi de asemenea vom reuşi ca performanţa sau ca sportul de performanţă să se desfăşoare în condiţii bune. Vor fi făcute mai multe modificări legislative, nu este vorba numai de statutul antrenorilor, este vorba de întreaga HG 1147, la care fac referire antrenorii de la gimnastică şi de la celelalte sporturi, pentru că nu poate fi făcută o diferenţiere şi importantă este şi modificarea Legii sportului în ansamblu”.

Ministrul Tineretului şi Sportului a anunţat că de acelaşi regim, dublarea premiilor la medalia de aur, se vor bucura şi viitorii medaliaţi la competiţiile continentale: ”Evident că dacă vor mai fi astfel de cazuri, eu voi uza de aceleaşi prerogative, nu vom face diferenţieri. Lucrul normal pe care l-am readus la minister a fost acela de a respecta performanţa la justa valoare şi cred că pentru medalia de aur se impune acest lucru. Având în vedere că premiile sunt foarte mici, comparativ cu alte ţări, şi evident, că dacă legea îţi permite, e normal să faci acest lucru”.

România a obţinut şapte medalii la Campionatelor Europene individuale de gimnastică artistică de la Moscova prin Larisa Iordache – aur la bârnă şi trei medalii de argint (individual compus, sărituri şi sol), Diana Bulimar – o medalie de argint la bârnă şi una de bronz la sol, precum şi la băieţi, prin Flavius Koczi – argint la sărituri.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Stadionul uriaș care se construiește pe locul unei foste fabrici. Valoarea investiției ajunge la 2,4 miliarde de dolari
Capital.ro
Impozit auto în România. Primăriile iau date direct de la RAR. Șoferii cu mașini vechi vor plăti cel mai mult din 2026
Playtech.ro
Programul maşinii de spălat rufe care consumă cel mai puţin curent. Puţini îl folosesc, dar scade factura considerabil
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul