Guvernul anunță că dublează prin OUG numărul de parlamentari din diaspora şi că extinde zilele de votare

Ministrului de Interne, Marcel Vela, a transmis că printre prevederile ordonanței de urgență privind alegerile parlamentare se numără creșterea numărului de parlamentari pentru diaspora. 
Romania TV
04 feb. 2020, 13:00
Guvernul anunță că dublează prin OUG numărul de parlamentari din diaspora şi că extinde zilele de votare
De asemenea, actul normativ prevede extinderea zilelor de votare pe trei zile, similar cu alegerile prezidențiale, potrivit HotNews.ro. 
 
„Ordonanța se referă la modificarea și completarea unor acte normative în materia alegerilor pentru Senat și Camera Deputaților, precum și unele măsuri pentru buna organizare și desfășurare a alegerilor parlamentare anticipate, având în vedere că există un vid legislativ pentru reglementarea alegerilor anticipate în situația de dizolvare a Parlamentului”, a spus Marcel Vela, în cadrul ședinței de Guvern.
 
Ordonanța prevede creșterea numărului de parlamentari din diaspora „de la doi la patru senatori și de la patru la opt deputați”, a mai afirmat ministrul. 
 
O altă reglementare adusă prin OUG se referă la extinderea zilelor de vot la trei zile. „Corelăm și alte termene pentru a fi pregătiți pentru orice eventualitate”, a mai spus Marcel Vela. 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Cine sunt autorii masacrului din Australia! Un tată și fiul său au ucis 16 persoane
Fanatik.ro
Gigi Becali anunță 5-6 transferuri tari la FCSB. „Portughezii se descurcă cel mai bine”. Laudă un om al lui Rotaru la Craiova. Exclusiv
Capital.ro
S-a aflat cum a fost manevrat Călin Georgescu. Anca Alexandrescu a încercat să-l păcălească: A realizat că e folosit și n-a mai acceptat
Playtech.ro
Renunțarea la moștenire în favoarea cuiva. Acte necesare şi condiţii
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ce a apărut în mediul online după ce Marco, un tânăr de 18 ani din Timișoara, s-a stins subit după un majorat. Ultimele cuvinte pe care i le-a spus mamei sale
iamsport.ro
Radu Banciu a erupt după ultimele proteste: ”Pentru asta nu a ieșit mocofanul de român niciodată în stradă”
MediaFlux
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Procurorii au deschis dosar de moarte suspectă
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online