Guvernul irakian a lansat ofensiva pentru a elibera vestul oraşului Mosul

Armata irakiană a început o ofensivă pentru recucerirea părții de vest a orașului Mosul, al doilea ca mărime din Irak și ultimul bastion al organizației Statul Islamic (SI) în această țară, transmite AFP.
Filip Stan
19 feb. 2017, 07:16
Guvernul irakian a lansat ofensiva pentru a elibera vestul oraşului Mosul

“Anunţăm începutul unei noi faze a operaţiunii, venim la Nineveh pentru a elibera partea de vest a Mosulului”, a declarat Abadi într-un discurs televizat, referindu-se la provincia în care se află oraşul.

“Forţele noastre încep eliberarea cetăţenilor de teroarea ISIS”, a adăugat el.

Martori au văzut fum ridicându-se deasupra satelor din zonă, în timp ce sute de vehicule militare, susţinute de aeronave, au traversat deşertul spre poziţiile jihadiste.

Forţele irakiene au înconjurat partea de vest a Mosulului, în timp ce forţele coaliţiei conduse de SUA au lansat raiduri aeriene vizând forţele ISIS.

Forţele guvernamentale au recucerit luna trecută estul oraşului, ultimul fief important al ISIS în Irak. Însă partea de vest, cu străzi înguste şi şerpuite, s-a dovedit o provocare mai mare.

Potrivit BBC, reducerea la minimum a numărului de victime civile şi evitarea recuceririi fiefului ISIS sunt considerate cheie pentru a recâştiga încrederea populaţiei din toată ţara.

Experţii avertizează că vestul Mosulului, deşi mai mic decât estul, este mai dens populat şi include cartiere considerate pro-ISIS.

ONU şi-a exprimat îngrijorarea în legătură cu civilii rămaşi în localitate, al căror număr ar fi de până la 650.000.

Forţele irakiene au aruncat sâmbătă, din elicopter, fluturaşi prin care anunţau ofensiva iminentă.

La sfârşitul lunii ianuarie, ONU a afirmat că aproape jumătate dintre victimele de la Mosuul sunt civili. Cel puţin 1.096 au fost ucişi, iar 694 au fost răniţi în provincia Nineveh de la începutul lui octombrie.

DailyBusiness
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
Spynews
Când va fi înmormântat Mario Berinde, copilul ucis în Timiș. Familia lui a făcut anunțul trist
Fanatik.ro
Daniel Bîrligea a devenit un caz după ultimele ieșiri în decor la FCSB: „Trebuie să se potolească repede! E neliniștit și îi sfidează pe toți!”
Capital.ro
Marea actriță a murit. A fost o legendă a teatrului, filmului și televiziunii: O actriță cu adevărat minunată!
Playtech.ro
Vremea se schimbă radical. Luna februarie aduce temperaturi atipice, prognoza meteo până la finalul iernii
Adevarul
Autostrada cu tuneluri din vestul României, realizată pe jumătate. Câți metri au mai rămas de excavat din galerii
wowbiz.ro
Mario, adolescentul ucis în Cenei, și-a presimțit moartea?! Mesajele cutremurătoare pe care le-a postat pe internet înainte de tragedie: „Prietenul de azi, criminalul de mâine”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
(P) Rolul farmacistului în menținerea sănătății de sezon
iamsport.ro
A izbucnit în lacrimi când a vorbit despre relația cu Alex Pițurcă: 'A fost grav'. Ce a spus despre Victor Pițurcă
MediaFlux
Nicușor Dan, vestea cea mare privind numirile la SRI și SIE! Avertismentul președintelui: Coaliția stă ceva mai rău decât stătea acum șase-șapte luni
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day