Guvernul, „picat” la Senat. Cum au fost trântite proiectele Executivului în lipsa majorităţii

Trei proiecte iniţiate de Guvern nu au trecut, în această săptămână, la votul final din plenul Senatului. Deşi Executivul are majoritate în Camera Superioară, votul de marţi a arătat că aceasta este una fragilă. A fost suficient ca senatori din partidele care formează coaliţia să lipsească de la şedinţă pentru ca iniţiativele guvernamentale să nu primească undă verde din partea plenului. 
Romania TV
15 oct. 2015, 09:41
Guvernul,

Absenţele senatorilor PSD-UNPR-ALDE de la votul final din Senat a făcut ca trei iniţiative ale Guvernului, între care şi cea privind înfiinţarea Agenţiei Naţionale de Administrare a Bunurilor Sechestrate, să nu fie votate.

Rezultatul la vot a arătat că, deşi Guvernul are majoritate, în cazul legilor cu caracter organic, cum a fost cazul celor trei proiecte, aceasta nu este una suficientă dacă nu există o mobilizare la plen.

Proiectul de lege privind Agenţia Bunurilor Sechestrate a fost respins, după ce a înregistrat 66 de voturi „pentru”, 36 „împotrivă” şi 6 abţineri, dintre cei 85 de senatori care şi-au înregistrat prezenţa. Pentru aprobare, proiectul de lege ar fi trebuit să fie votat de minimum 84 de senatori.

Cum arată majoritatea de la Senat

Potrivit site-ul Senatului, coaliţia de guvernare numără în prezent 94 de senatori: 82 din grupul parlamentar PSD şi  12 din grupul Liberal Conservator. De cealaltă parte, opoziţia, în frunte cu liberalii, adună 56 de senatori la care se adaugă UDMR cu alţi 8 membri. Alţi 5 senatori sunt neafiliaţi.

Cifrele arată că Guvernul se bucură în continuare de majoritate, însă absenţa a doar 10 senatori ai coaliţiei poate duce la blocarea iniţiativelor Executivului.

Citeşte şi: Parlamentarii CHIULANGII, ameninţaţi de Dragnea. Ce anunţ a făcut liderul PSD

La votul de marţi, zeci de senatori din Coalitia de guvernare au fost absenţi, dar au existat şi câţiva care au votat „contra”, alături de PNL, sau s-au abţinut.

Cine a absentat:

– 12 senatori de la PSD – Neculai Badalau, Daniel Butunoi, Titus Corlatean, Mihnea Costoiu, Catalin Croitoru, Petru Filip, Alexandru Mazare, Nicolae Moga, Gabriel Mutu, Georgica Severin, Dan Sova,  Florea Voinea,

– 8 senatori de la UNPR – Marcel Bujor, Sebastian Grapa, Lucian Iliescu, Florentina Jipa, Mihai Neagu, Serban Mihailescu, Gabriel Oprea, Ion Toma 

– 7 de la ALDE – Eugen Durabaca, Cristiana Anghel, Mircea Banias, Daniel Barbu, Petru Ehegartner, Ioan Ghise, Calin Popescu Tariceanu.

În total, din coaliţie au lipsit 27 de senatori.

CITEŞTE ŞI Senatul A RESPINS proiectul de lege privind Agenţia Bunurilor Sechestrate. REACŢIA lui Ponta

Președintele PSD, Liviu Dragnea, a criticat, după vot, absenteismul senatorilor PSD şi a anunţat că, începând de săptămâna viitoare, se va ţine o evidenţă „strictă” a prezenţei parlamentarilor social-democraţi din cele două Camere. 

Liderul senatorilor PSD, Mihai Fifor a precizat joi pentru RomaniaTV.net că unii senatori PSD au absentat motivat, în timp ce alţii nemotivat. „Depinde, situaţia este un pic mai complexă…”, a comentat Fifor. 

Celelalte două două iniţiative guvernamentale, care nu au trecut de plenul Senatului, vizau redresarea şi rezoluţia instituţiilor de credit şi a firmelor de investiţii şischemele de garantare a depozitelor.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
„Așteptăm să murim ca la Rahova?” Bucureșteni disperați că trebuie să stea în frig în case, pe timp geros. Cum supraviețuiesc fără căldură două femei din sectorul 4
Capital.ro
Doliu în muzica populară. A murit unul dintre cei mari artiști din România. A impresionat-o chiar și pe Maria Tănase
Playtech.ro
Rovinieta în 2026 – cât plătești taxa de drum în noul an în România, cât sunt amenzile dacă ai uitat de ea
Adevarul
Macron insistă să negocieze cu Putin. Cum ar trebui decriptat la București planul Franței: „E liderul de care Europa avea nevoie”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Un fotbalist a acuzat că a fost ”forțat” să plece din SuperLiga! Care este, de fapt, motivul din spatele despărțirii
MediaFlux
Schimbări în sistemul medical: Acces limitat la analize și investigații imagistice decontate. Doar anumiți pacienți sunt exceptați
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend