Guvernul Ponta III şi-a asumat, marţi, răspunderea pentru programul de guvernare

Guvernul Ponta III s-a prezentat marţi în faţa Parlamentului să îşi asume răspunderea pentru programul cerut de Traian Băsescu.
Romania TV
11 mart. 2014, 06:30
Guvernul Ponta III şi-a asumat, marţi, răspunderea pentru programul de guvernare

Executivul a cerut un vot de încredere parlamentarilor pe un document ce cuprinde principalele măsuri în perioada următoare.

Este vorba, în principal, de acţiuni din programul de guvernare aprobat în 2012. Documentul trimis la Parlament păstrează direcţiile convenite în cadrul fostei alianţe cu liberalii, dar a fost completat şi cu elementele negociate cu UDMR.

Conform procedurii, parlamentarii nu pot propune amendamente la document. Singurul instrument de atac este moţiunea de cenzură.

Şedinţa Camerelor reunite ale Parlamentului va avea loc la ora 14.00.

Citeşte şi Victor Ponta crede că o moţiune de cenzură la adresa Guvernului nu va trece în Parlament

Potrivit prevederilor constituționale, în termen de trei zile care decurg din ziua în care a fost prezentat programul politic, se poate introduce o moțiune de cenzură, iar dacă va fi cazul această moțiune de cenzură va fi dezbătută în maximum cinci zile după termenul de trei zile.

 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Cristina Pucean, gest sfâșietor de 1 Iunie la mormântul nepoțelului. Cele mai emoționante imagini
Fanatik.ro
Probleme pe transmisia meciului Georgia – România la Antena 1, cu o săptămână înaintea Campionatului Mondial! Întârziere de 12 secunde între imagine şi notificările de pe aplicaţii
Capital.ro
UPDATE: Nicușor Dan amână propunerea de premier (SURSE). Cine este favoritul președintelui? Trei nume sunt analizate la Cotroceni
Playtech.ro
Cât costă să montezi un aparat de aer condiționat în 2026. Prețurile au crescut înainte de sezonul cald
Adevarul
Imagini șocante cu un student care a murit încătușat de polițiști în timp ce făptașul era lăsat liber: „Nu cred că ai fost înjunghiat, amice”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Un an fără Teodora Marcu. Imaginile care sfâșie sufletul de la mormântul tinerei ucise. Ce a făcut familia în locul în care timpul pare că s-a oprit
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Cum arată Mircea Sandu după ce s-a confruntat cu noi probleme de sănătate. Apariție la Tribunalul București: ”Burleanu și FRF au deschis o acțiune împotriva mea”
MediaFlux
Avertisment privind El Niño! Vin fenomene meteo extreme în perioada următoare
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți