Guvernul propune creşterea preţului la gaze cu 9% de la 1 iunie

Gazele naturale pentru populaţie s-ar putea scumpi cu 9% de la 1 iunie. Aceasta este ultima variantă pe care Guvernul vrea să o propună Fondului Monetar Internaţional. Măsura va fi discutată la următoarea rundă de negocieri cu experţii FMI, informează România TV.
Romania TV
23 feb. 2015, 12:11
Guvernul propune creşterea preţului la gaze cu 9% de la 1 iunie

Săptămâna trecută, şeful ANRE, Niculae Havrileţ, anunţa că preţul gazelor naturale pentru populaţie ar putea creşte, de la 1 aprilie şi că în loc de mai multe scumpiri într-un an, autorităţile se gândesc să aplice o singură scumpire.

Citeşte şi VEŞTI TRISTE pentru români. Sunt aşteptate noi SCUMPIRI la electricitate, gaze naturale şi carburanţi

Pentru 2016 şi 2017 sunt prognozate alte scumpiri de circa 5% în fiecare an, anunţa România TV. Potrivit calendarului de liberalizare a preţului, acesta ar urma să crească de la 53,3 lei megawatt/oră la 83 lei megawatt/oră.

În acest sens va trebui dată o Hotărâre de Guvern şi asta pentru că preţul gazelor este fixat prin act normativ până la 1 iulie.

Fondul Monetar Internaţional (FMI) şi Comisia Europeană (CE) au cerut ca liberalizarea preţului la gaze să fie aplicată din luna aprilie pentru populaţie şi centrale de energie termică (CET-uri), cu o creştere a preţului la gaze catalogată drept „abruptă” de către şeful Guvernului, de la 53,5 lei MWh la 62 lei MWh.

Citeşte şi Guvernul nu a ajuns la un acord cu FMI şi CE. Ponta: Vor creşterea preţului la gaze şi restructurări

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Cum arată casa în care s-a ascuns criminalul de 13 ani din Cenei, după moartea lui Mario. Ce s-a găsit în patul lui
Fanatik.ro
E gata! Denis Alibec și-a reziliat contractul cu FCSB și va juca la Farul! Exclusiv
Capital.ro
Românii care stau în locuință cu chirie. Dreptul proprietarului nu e nelimitat. Se consideră clauză abuzivă
Playtech.ro
„Două mingi” sau „două mingii”: Care este forma corectă în română
Adevarul
Un tânăr din Bulgaria s-a costumat în fantomă pentru a speria șoferii, iar prietenii lui aruncau cu pietre în mașini
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tragediei din Timiș. Microbuzul nu avea sistem de asistență
iamsport.ro
BREAKING | S-a rezolvat transferul: pleacă de la FCSB și semnează cu o echipă din SuperLiga! În ce condiții renunță Becali la jucător
MediaFlux
Nicușor Dan a găsit vinovații în cazul uciderii lui Mario. Ce vrea să facă președintele
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil