Guvernul se pregăteşte pentru încă un eşec: Un singur reactor nou la Cernavodă

În cazul în care investitorii nu se vor arăta interesaţi să participe la construirea reactioarelor 3 şi 4 de la Cernavodă, planul de rezervă al Guvernului include şi varianta construirii unui singur reactor.
Romania TV
05 mart. 2012, 11:26
Guvernul se pregăteşte pentru încă un eşec: Un singur reactor nou la Cernavodă

Statul român aşteaptă data de 15 martie pentru a primi oferte de la investitori legate de construcţia celor două reactoare de la Cernavodă şi, în cazul în care nu va avea nici o certitudine, există inclusiv posibilitatea ca proiectul de la Cernavodă să continue cu un singur reactor, potrivit unei declaraţii făcute de Ministrul Economiei, Lucian Bode, pentru Hotnews.

“În condiţiile în care până în 15 martie nu avem o certitudine, avem trei variante. Prima este prelungirea procesului cu unele modificări, care nu ţin doar de componenta economică. Vrem să dăm posibilitatea investitorilor să intre cu echipamente, tehnologie. A doua variantă: sistăm proiectul şi reluăm procedura. A treia variantă: Renunţăm la proiect şi ne concentrăm pe realizarea reactorului 3” a spus Bode pentru Hotnews. Ministrul a adăugat că agreează prima variantă.  

De mai bine de şase ani, România tot încearcă să construiască reactoarele 3 şi 4 de la Cernavodă, în sistem de partanereiat public-privat. Iniţial, guvernul, prin Nuclearelectrica, a spus că va fi acţionar minoritar în proiectul de patru miliarde de euro, şi mai mulţi investitori străini de talie mare au intrat în compania Energonuclear, cea care urma să se ocupe de proiect. Ulterior, s-au retras: şi CEZ şi RWE şi Gaz de France şi Iberdrola, pentru că statul s-a răzgândit şi a spus că vrea participaţie majoritară în proiect. De principiu, acum au mai rămas interesaţi doar Enel şi ArcelorMittal. De ceva vreme se discută despre alţi doi investitori asiatici, companiile Korea Nuclear şi China Nuclear Power Engineering.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Transformare în stil Kim Kardashian pentru Georgina Rodriguez. Cum a apărut iubita lui Cristiano Ronaldo
Capital.ro
Limite la banii cash în diaspora. Plățile pe care românii din Italia le pot face doar cu cardul. În Spania, e de 5 ori mai strict
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
Adevarul
SURSE Leafa lui Nicușor Dan crește cu peste 1.000 de euro. Cât vor încasa premierul, miniștrii și parlamentarii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Radu Banciu a spus unde ar fi jucat Cristiano Ronaldo dacă se năștea în România: ”Răspunsul e simplu”
MediaFlux
Horoscop 23 mai. Zodiile care trebuie să nu ia deloc decizii sâmbătă. Urmează o zi cu ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi